w

Kopalnia w Turowie: Europejski Trybunał zakazał dalszego wydobycia węgla brunatnego

Kopalnia w Turowie: Unijny trybunał nakazuje wstrzymać wydobycie!

  • Do czasu, kiedy TSUE nie wyda wyroku, wydobycie węgla brunatnego w Turowie ma zostać wstrzymane. Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności.

„PGE nie może zgodzić się na zamknięcie kopalni w Turowie” – twierdzi spółka w oficjalnym oświadczeniu do orzeczenia.

  • PGE twierdzi też, że „wyłączenie elektrowni zdestabilizowałoby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, jako jeden z jego najważniejszych elementów”.

PGE potwierdza, że zamknięcie kopalni Turów oznaczałoby automatyczne zamknięcie także tamtejszej elektrowni, która dostarcza prąd do 3,7 mln Polaków – czytamy w oświadczeniu.

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej – mówi prezes Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

  • Do całej sprawy odniósł się również rząd, według którego, decyzja TSUE jest niesprawiedliwa i niesłuszna – skomentował Mateusz Morawiecki.

Będziemy robić wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu państwu. Będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej, niesprawiedliwej i niespodziewanej decyzji TSUE – powiedział premier.

Z kolei minister aktywów państwowych Jacek Sasin napisał na Twitterze: „Nie akceptujemy decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie”. Jak podkreślił, Polska nie podejmie działań, które „mogłoby uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne” kraju.

Na wieści z trybunału zareagował również kurs PGE, który podczas piątkowej sesji spadł o 6,63 proc. po informacji o orzeczeniu TSUE.

image 50

ZOBACZ TAKŻE: Eurostat: Inflacja w Polsce powyżej 5%! Ceny rosną najszybciej od 20 lat

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    To idzie w tym kierunku, że jednak będą złożone kolejne zawiadomienia do prokuratury; objęte nimi będą na pewno KPRM, MAP oraz MSWiA - powiedział w wywiadzie dla RMF prezes NIK Marian Banaś, pytany o pokłosie raportu dotyczącego organizacji wyborów korespondencyjnych w maju 2020 r.

    Banaś o wyborach kopertowych: Prawdopodobnie będą kolejne zawiadomienia do prokuratury

    USA: Biden chce inwigilować amerykańskie konta bankowe

    USA: Biden chce inwigilować amerykańskie konta bankowe