w

UOKiK nałożył 44 milionów złotych kary na Santander Consumer Bank

Santander ukarany przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank – podał w poniedziałek UOKiK. Urząd zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich, m.in. wliczanie kosztów związanych z ubezpieczeniem do całkowitej kwoty kredytu.

Jak przekazał w poniedziałkowej informacji Urząd, prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że Santander Consumer Bank narusza zbiorowe interesy konsumentów. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia organizacji konsumenckiej.

„Konsument, który bierze w Santander Consumer Banku kredyt konsumencki wraz z ubezpieczeniem, może skredytować jego koszt. Bank jednak bezprawnie wlicza koszt składek ubezpieczeniowych do całkowitej kwoty kredytu” – stwierdzono.

„Klient Santander Consumer Banku na podstawie wprowadzających w błąd informacji może – porównując ofertę tego banku z ofertami innych instytucji finansowych – zdecydować się na pozornie tylko korzystny dla niego kredyt, czego nie zrobiłby, gdyby miał prawidłowe informacje o proporcji między kosztem a całkowitą kwotą udzielanego kredytu.” – dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według Urzędu działanie banku naruszało interesy ekonomiczne konsumentów, „którzy nie mieli możliwości rzetelnego porównania oferty z ofertą innych banków przez co mogli wybrać ofertę mniej korzystną z punktu widzenia kosztów, jakie będą musieli ponieść”.


Fot. Grzegorz W. Tężycki/Wikimedia Commons

Zobacz również: Andrzej Duda: Wszelkie niedopatrzenia Polskiego Ładu trzeba jak najszybciej poprawić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obowiazkowe szczepienia covid19

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Rząd ma wątpliwości?

ilosc ofert pracy w branzy kryptowalut rosnie 395

Liczba ofert pracy na LinkedInie w branży kryptowalut wzrosła o 395% w 2021 r.