w

UOKiK wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciw Polsatowi i właścicielowi TVN

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania antymonopolowe przeciw Telewizji Polsat i czterem spółkom z grupy kapitałowej Discovery, właściciela TVN – poinformował Urząd. Zastrzeżenia budzi m.in. sposób sprzedaży ich kanałów w pakietach, co może działać na niekorzyść m.in. operatorów kablowych. Za nadużywanie pozycji dominującej przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

  • Telewizja Polsat i spółki z grupy Discovery (Discovery Communications Europe, Discovery Communications Benelux, Discovery Polska i Eurosport) zajmują się dystrybucją programów telewizyjnych wyprodukowanych przez siebie lub w ramach swoich grup kapitałowych. Te kanały są sprzedawane operatorom płatnej telewizji, m.in. sieciom kablowym.
  • UOKiK przekazał, że otrzymywał w ostatnim czasie skargi od operatorów, stowarzyszeń branżowych oraz konsumentów, dotyczących ograniczania swobody kształtowania oferty programowej czy wyboru programów telewizyjnych.

„Wszczęcie postępowania antymonopolowego poprzedziło intensywne postępowanie wyjaśniające, w ramach którego, ustalając, jak funkcjonuje rynek, UOKiK zbierał informacje od przedstawicieli branży, ale też innych regulatorów” – podano.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie, wskazał, że „głos płynący z rynku był jednoznaczny i wskazywał na pogłębiającą się nierównowagę między nadawcami lub dystrybutorami a operatorami, za co w konsekwencji płacą konsumenci„.

  • Z informacji Urzędu wynika, że operatorzy mają możliwość zakupu programów w pakiecie – 28 od Telewizji Polsat i co najmniej sześć w przypadku spółek z grupy Discovery. Mogą również kupować pojedyncze kanały, jednak jest to dla nich absolutnie nieopłacalne.
  • „Przykładowo zakup tylko dwóch programów od Telewizji Polsat może być droższy od całego pakietu programów, w którym są również te dwa kanały. Z kolei w przypadku grupy Discovery, nabycie trzech programów telewizyjnych może być droższe od zakupu któregokolwiek z pakietów oferowanych przez grupę Discovery” – tłumaczył UOKiK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sejm. fundusz odbudowy

Fundusz odbudowy – w zamian nowe podatki?

InPost rozwija się w zaskakującym tempie. W 2020 roku firma podwoiła sprzedaż - liczba przesyłek zwiększyła się ponad dwukrotnie, sieć paczkomatów także rosła dynamicznie, wprowadzone zostały liczne innowacje. 2021 rok również zaczął się wyśmienicie.

InPost podbija Polskę. Paczkomaty przy kościołach