Joe Biden postawił na Jerome Powella
Jerome Powell, który stosując bezprecedensowe bodźce monetarne przeprowadził Rezerwę Federalną i gospodarkę USA przez drastyczną i nagłą recesję spowodowaną obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa, został nominowany na drugą kadencję jako prezes banku centralnego USA.
Prezydent Joe Biden ogłosił to w poniedziałek rano, po tygodniach spekulacji, że w wyniku nacisków miejsce to może zająć Lael Brainard.
- Brainard zostanie wiceprzewodniczącą Rady Gubernatorów
„Jak już wcześniej mówiłem, nie możemy po prostu wrócić do punktu, w którym byliśmy przed pandemią. Musimy odbudować naszą gospodarkę i jestem przekonany, że skupienie się przewodniczącego Powella i dr Brainard na utrzymaniu niskiej inflacji, stabilnych cen i zapewnieniu pełnego zatrudnienia sprawi, że nasza gospodarka będzie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział Biden w oświadczeniu.
- Nominacje trafią teraz do Senatu w celu ich zatwierdzenia
Joe Biden pochwalił Powella za jego zdecydowane działanie w pierwszych dniach pandemii.
Podejmując decyzję, Biden pochwalił Powella za jego „zdecydowane” działanie w pierwszych dniach pandemii.
Fed uruchomił bezprecedensowy wachlarz programów pożyczkowych, jednocześnie obniżając stopy procentowe do poziomu bliskiego zeru i wprowadził comiesięczny program skupu obligacji, który zwiększył zasoby banku centralnego w papierach skarbowych i papierach zabezpieczonych hipoteką o ponad 4 biliony dolarów.
„Przewodniczący Powell zapewnił stabilne przywództwo podczas bezprecedensowo trudnego okresu, w tym największego spowolnienia gospodarczego we współczesnej historii i ataków na niezależność Rezerwy Federalnej” – napisano w oświadczeniu Białego Domu. „W tym czasie Lael Brainard – jeden z czołowych makroekonomistów w naszym kraju – odgrywała kluczową rolę przywódczą w Rezerwie Federalnej, współpracując z Powellem, aby pomóc ożywić gospodarkę naszego kraju”.
Rynki uważnie obserwują tempo, w jakim Fed będzie wycofywał się z polityki wsparcia.
Urzędnicy już zasygnalizowali, że zaczną ograniczać zakupy obligacji, redukując je o około 15 mld dolarów miesięcznie, co sprawi, że program zakończy się prawdopodobnie późną wiosną lub wczesnym latem 2022 roku.
Podwyżki stóp procentowych to inna sprawa.
Większość przedstawicieli Fed do tej pory twierdziła, że nie będzie rozważać podwyżki stóp procentowych przynajmniej do czasu zakończenia programu skupu obligacji. Jednak rynki oczekują szybszego terminu podwyżki stóp procentowych – pierwsza podwyżka spodziewana jest w czerwcu 2022 roku.