w , ,

USA zagrożone kryzysem konstytucyjnym. Trump nie będzie chciał oddać władzy

przegląd axios.com

USA zagrozone kryzysem konstytucyjnym. Trump nie bedzie chcial oddac wladzy 1

Senator Bernie Sanders dość ostro komentuje nadchodzące wybory prezydenckie. Przedstawia Trumpa jako wyjątkowe zagrożenie dla amerykańskiej demokracji. Przedstawił również szczegółowy plan głosowania korespondencyjnego, aby głosy były bezpieczne. Narracja w amerykańskich mediach nigdy taka nie była. Kandydaci zazwyczaj prześcigali się w demokracji. Eksperci podkreślają, że Trump kreuje się na biznesmena, a w rzeczywistości jest szkodnikiem – przykładem jest zablokowanie TikToka.

Illustration of the horseman of death carrying a tattered American flag
Illustration: Aïda Amer/Axios

Senator odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślał, że obawia się czy Trump będzie chciał pokojowo przekazać władzę. Wszystkie groźby Trumpa trzeba traktować poważnie. To dla nas ważny czas, podkreślał Sanders.

  • “Dzisiaj pod wodzą Donalda Trumpa, mamy prezydenta, który nie szanuje konstytucji i rządów prawa. Dzisiaj, ta pokojowa transformacja władzy, podstawa amerykańskiej demokracji, jest zagrożona jak nigdy przedtem”.
  • “Zbyt wielu ludzie zginęło za amerykańską wolność, aby mógł to wszystko zniszczyć Donald Trump”.
  • “To nie są tylko wybory między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem. To wybory pomiędzy Donaldem Trumpem a demokracją – i demokracja musi wygrać.”

Stany Zjednoczone są najstarszą ciągłą demokracją we współczesnym świecie. Przeprowadziliśmy wybory w połowie wojny domowej w 1864 roku. Przeprowadziliśmy wolne i uczciwe wybory podczas I wojny światowej, podczas Wielkiego Kryzysu i podczas II wojny światowej. Po tych wszystkich wyborach, które odbyły się w niezwykle trudnych okolicznościach, przegrany uznał porażkę, a zwycięzca został zainaugurowany i objął urząd.

Bernie Sanders

Dlaczego to ma znaczenie: Demokraci nie mają dużej siły, aby powstrzymać Trumpa i republikanów w Senacie. Prowadzą już kampanie na wszystkich możliwych frontach, wychodząc do ludzi.

Wielka sprawa: amerykańska opinia publiczna, realnie obawia się nadużyć w trakcie głosowania korespondencyjnego

Co na to druga strona: Trump powiedział, że głosowanie korespondencyjne stanowi “największe ryzyko” dla jego perspektyw reelekcji dodatkowo stwierdził, że bez dowodów, może powiedzieć, iż w głosowaniach korespondencyjnych zawsze dochodzi do nadużyć. Obawia się nadużyć w swoją stronę.

Kolejne komentarze: Odmowa Trumpa, by zobowiązać się do pokojowego przekazania władzy, wraz z szeroko rozpowszechnionym artykułem w The Atlantic o najgorszych scenariusz w tym przypadku: brutalne zamieszki na ulicach i zamach stanu.

Sztab Bidena zaangażował tysiące ochotników i wolontariuszy do kontroli komisji wyborczych w roli męża zaufania.

Doradcy Trumpa: również chcą kwestionować legalność wyników wyborów jeżeli będzie dochodziło do rażących nadużyć.

Konstytucja staje na drodze: do redakcji Axios dotarły przecieki od prawników ze sztabu Trumpa. Ich prawnicy będą występować na drogę sądową tam, gdzie będzie to konieczne, łącznie z pozwami w kluczowych stanach, które zmieniły prawo wyborcze, aby umożliwić dłuższy okres czasu na głosowanie lub liczenie kart do głosowania.
“Istnieje wiele opcji, jeśli okaże się, że wyniki wyborów nie są uczciwe i wolne”

Konstytucja mówi jasno, że nawet jeśli Trump zdecyduje się zaprzeczyć, to jeśli Joe Biden zostanie wybrany na prezydenta, będzie nim 20 stycznia. Trump może powiedzieć: “Nie przyznaję się, myślę, że to jest sfałszowane”, ale nie byłby prezydentem” – powiedział Axios doradca prawny Trumpa.

Eksperci obawiają się kryzysu konstytucyjnego w USA.

David Rivkin, pracownik biura doradcy Białego Domu i w Departamencie Sprawiedliwości za rządów Reagana i George`a H. W. Busha. Określa scenariusz jako “Titanic”.

  • “Sporne wyniki wyborców w wielu stanach, niespójne opinie prawne, zablokowany Sąd Najwyższy jeśli Trump nie wybierze zastępcy zmarłej Ruth Bader Ginsburg. Ogłoszenie zwycięzcy należy do Izby Reprezentantów, ale pytanie, kto kontroluje delegacje w Izbie? Członkowie Kongresu są gotowy do powtórzenia wyborów w tym roku jeszcze. To wszystko jest niebezpieczne z każdej perspektywy”.

Między wierszami: Odpowiedź Trumpa na pytanie o pokojowe przekazanie władzy – “będziemy musieli zobaczyć, co się stanie” – to hasło, którego często używa, gdy nie chce odpowiedzieć na pytanie.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

image 29

Poczta Polska chce zwrot kosztów za wybory w wysokości 1 Sasina

nobu

Rosyjski miliarder, powiązany z Putinem, dokonywał podejrzanych płatności na rzecz Nobu – restauracji sushi