w ,

W grudniu inflacja przekroczy 8 proc. wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Inflacja nie zwalnia

W grudniu inflacja przekroczy 8 proc., a w 2022 roku będzie oscylować wokół 4 proc. – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS. Zdaniem PIE, obserwowany silny wzrost związany jest z cenami żywności i energii.

Jak podał w środę GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2021 r. wzrosły rdr o 7,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,0 proc.­

Eksperci PIE prognozują, że inflacja w grudniu przekroczy 8 proc. Będzie to spowodowane szybko rosnącymi cenami żywności, wciąż wysokimi cenami paliw oraz rekordowymi cenami energii. Ich zdaniem w przyszłych kwartałach wzrost cen będzie w większym stopniu napędzany przez podwyżki cen usług.

Obserwowany silny wzrost związany jest z cenami żywności i energii. „Ceny energii notują najwyższą dynamikę od 12 lat (13,6 proc.), co jest efektem skokowego wzrostu kosztów ogrzewania. Rekordowy jest również wzrost cen paliw (+36,6 proc.) – to skutek drożejącej ropy na rynkach światowych oraz osłabienia złotego. Na tym tle wzrost kosztów żywności jest mniejszy, jednak wyraźnie przyśpiesza – w listopadzie ceny wzrosły o 6,4 proc., podczas gdy w październiku było to 5 proc.” – napisano w komentarzu.

Zdaniem ekspertów, niepokojący jest również szeroki wzrost cen towarów przemysłowych i usług. W listopadzie — jak wskazali — inflacja bazowa wzrosła do 4,8 proc. „Wpływ tej kategorii na CPI jest obecnie porównywalny do żywności czy energii. Niemniej podwyżki cen będą długotrwale — spodziewamy się, że w 2023 roku inflacja bazowa będzie odpowiadać za ponad połowę wzrostu cen. Podobny obraz przedstawia projekcja NBP” – poinformowali.


Zobacz również: Węgry znowu podnoszą stopy procentowe. To już siódma w tym roku reakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prl banknot

Inflacja w Polsce nie odpuszcza. GUS podał finalny odczyt za listopad

inflacja wielka brytania

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga 10-letnie maksimum przed kluczowym posiedzeniem Banku Anglii