w ,

„Walczymy o przetrwanie”- właściciel Helleny o podatku cukrowym

Walczymy o przetrwanie- czy to koniec Polskich producentów?

Do produkcji napojów wykorzystujemy cukier o wartości 20 mln zł, a podatek odprowadzony od tej ilości będzie wynosił aż 150 mln zł – mówi Jan Kolański, prezes firmy Colian. Jak dodał, w wywiadzie dla money.pl, firmy z jego branży po wprowadzeniu opłaty cukrowej rozpoczynają „walkę o przetrwanie”.

Ogromne podwyżki w sklepach

Nie podawaliśmy informacji wyssanych z palca. O tym, że podwyżka cen będzie wynosiła od 40 do 70 proc., informowaliśmy również Ministerstwa Zdrowia i Finansów. Nasze prognozy się sprawdziły. Z dnia na dzień nastąpiła drastyczna zmiana ceny – komentuje podwyżki w sklepach, Jan Kolański, prezes firmy Colian.

Co wymyślą producenci?

Zdaniem prezesa Coliana, aby sprzedaż nie spadła, producenci napojów będą oferować mniejsze opakowania. To sprawi, że podatek będzie niższy „na opakowaniu”, ale przede wszystkim klient nie będzie uciekał od napojów nawet dwa razy droższych niż dotychczas. Na początek opłata cukrowa „odchudzi” więc butelki.

Firma wprowadza nowy format 0,85 l, by cena nie była dla konsumenta barierą zakupową. Dotąd, butelka oranżady Hellena 1,25 l kosztowała w granicach od 2 do 2,5 zł. Doliczając podatek cukrowy, podatek VAT i marżę sklepu, klient będzie musiał dopłacić od 1,2 do 1,5 zł. Oznacza to, że cena butelki może osiągnąć nawet 4 zł opowiada.

Według Kolańskiego opłata cukrowa nie sprawi, że Polacy zaczną chudnąć jak jego butelki. Podatki nigdy nie będą tu dobrą metodą, bo ważniejsza jest edukacja – dodaje

ŹRÓDŁO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drożeje woda mineralna, ponieważ… podatek od cukru

Drożeje woda mineralna, ponieważ… podatek od cukru

Koronawirus. Ponowny lockdown w Wielkiej Brytanii

Koronawirus. Ponowny lockdown w Wielkiej Brytanii