w ,

Wartość danych które zbiera o Polakach Google i Facebook

Wartość danych zbieranych przez korporacje

Łącznie ponad 6 mld zł są warte dane, które zgromadziły o polskich użytkownikach dwie gigantyczne korporacje technologiczne – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według szacunków PIE wartość danych polskich użytkowników wyniosła:

  • 4 mld zł dla Google’a
  • 2,2 mld zł dla Facebooka

Analitycy jednocześnie podkreślają, że Polacy są nawet skłonni płacić za to, aby ograniczyć firmom dostęp do swoich danych – tak zadeklarowało 38 proc. respondentów. O jakich kwotach mowa? Średnio 17 zł miesięcznie za to, aby Facebook nie miał dostępu do danych agregowanych na platformie oraz pochodzących z innych źródeł oraz średnio 14 zł miesięcznie za brak dostępu Google’a do naszych danych, w tym aktywności na innych portalach – czytamy w raporcie.

Świadomość rośnie

87 proc. uczestników badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego twierdzi, że korporacje technologiczne wiedzą o nas za dużo, a 84 proc. uważa, że działalność tych korporacji powinna podlegać większej kontroli. „Inny model funkcjonowania platform cyfrowych jest zatem nie tylko możliwy, ale również społecznie pożądany” – uważają autorzy raportu.

PIE wskazuje także, że 77 proc. respondentów zdaje sobie sprawę, że za bezpłatny dostęp do usług w sieci płaci swoimi danymi.


Fot. pie.net.pl

Zobacz również: Obniżka VAT na żywność, gaz i prąd. Premier Morawiecki ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lufthansa wykonuje puste loty

Linie lotnicze wykonują loty niemal bez pasażerów. Wszystko przez unijne przepisy

morawiecki konferencja

Obniżka VAT na żywność, gaz i prąd. Premier Morawiecki ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej 2.0