w

Większość państw stawia na liberalizm fiskalny. Polska za to woli dokręcić śrubę

Foto: Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński/ Wikimedia commons.

Raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: Podwyżki podatków w Polsce na tle redukcji obciążeń w innych krajach OECD”, nasz kraj znajduje się w niechlubnej awangardzie państw, które podwyższają podatki po kryzysie.

Większość państw jak Niemcy, Szwecja, Australia, Czechy idą w kierunku liberalizmu fiskalnego. Niestety, nie Polska. Nas to nie dotyczy. Rząd woli nałożyć szereg nowych opłat (tak naprawdę chodzi o podatki, ale rząd to inaczej nazywa).

W artykule pod tym linkiem, opisujemy wszystkie opłaty, podatki jakie czekają w 2021 roku.

Jak opisują Warszawskie Plotki Biznesowe, w początkowym okresie większość państw skupiała się na utrzymaniu płynności finansowej firm mimo wprowadzanego lockdownu. Polska tarcza antykryzysowa też miała takie zadanie.

Jednak latem kiedy doszło do rozprężenia i luzowania restrykcji, kraje postanowiły opracować nowy kształt polityki fiskalnej, która wspomoże firmy w odbudowie po kryzysie.

Opracowanie ZPP nie pozostawia suchej nitki na rządzących: polska polityka fiskalna poszła kompletnie w drugą stronę. Odbiegamy od strategii naszych sąsiadów. Jak zwykle.

Eksperci wskazują, że podnoszenie podatków może wydawać się najprostszym sposobem wygenerowania środków, ale jest rozwiązaniem jedynie krótkotrwałym. Prace Alberto Alesina z Uniwersytetu Harvarda pokazują, że jeśli wartość planu konsolidacyjnego opartego o wyższe podatki wynosi 1% PKB, to po roku od jego wprowadzenia PKB jest niższe o ponad 1% niż, gdyby konsolidacja się nie odbywała. Co to oznacza w praktyce? Podnoszenie podatków doprowadzi do trwałego spowolnienia gospodarczego, na które w tym momencie nie możemy sobie pozwolić.

plotkibiznesowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kryzys w służbie zdrowia. Stadion Narodowy zamienia się w szpital polowy

Kryzys w służbie zdrowia. Stadion Narodowy zamienia się w szpital polowy

en 01449368 0035 1603110347

Naród musi wysłać cieplutkie życzenia do Naczelnika Państwa. Kaczyński na kwarantannie