w ,

Wielka Brytania: inflacja 4,2 proc. w październiku

Inflacja wyższa niż oczekiwano

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrasta do 4,2 proc., czyli najwyższego poziomu od 10 lat. Obecna wartość jest ponad dwukrotnie wyższa niż cel wyznaczony przez Bank Anglii.

Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii wzrósł do 4,2 proc. w październiku, względem analogicznego okresu rok wcześniej. Większość ekonomistów szacowała, że wskaźnik ten wyniesie 3,9 proc. w październiku.

Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na stałym poziomie na początku tego miesiąca, wbrew oczekiwaniom wielu inwestorów, że będzie pierwszym dużym bankiem centralnym, który podniesie stopy po pandemii koronawirusa.

Bank monitoruje szereg istotnych danych, ponieważ inflacja pozostaje na wysokim poziomie, wzrost gospodarczy słabnie, a warunki pracy ulegają zaostrzeniu. Dane z pewnością zwiększą presję na bank centralny do działania na grudniowym posiedzeniu.

Inflacja w Wielkiej Brytanii
Wykres inflacji w Wielkiej Brytanii w ostatnim roku. Źródło: tradingeconomics.com

Bank Anglii spodziewa się dalszego wzrostu inflacji do około 5 proc. na wiosnę 2022 roku, a następnie jej spadku do docelowego poziomu 2 proc. pod koniec 2023 roku.

Dla porównania inflacja w strefie euro osiągnęła w październiku nowy 13-letni rekord na poziomie 4,1 proc., ponieważ blok walutowy również walczy z rosnącymi kosztami energii. Był to najwyższy poziom od lipca 2008 roku i znacznie przebił konsensus prognoz na poziomie 3,7 proc.


Zobacz również: Hiperinflacja w Zimbabwe. Banknot o wartości 100 bilionów. O co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lucid samochod

Kapitalizacja rynkowa Lucid Motors wyprzedza Forda. Kurs akcji dynamicznie rośnie

burn money 1463224 1280 optimized

Inflacja w całej Unii Europejskiej wymyka się spod kontroli! Eurostat podaje coraz gorsze dane