w ,

Prezydent powołał 5-ciu nowych ministrów – zmiany w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego

Zmiany w rządzie

„Jestem pewien, że powierzone zadania wykonacie znakomicie, sprawicie, by Polska coraz lepiej się rozwijała, by ludziom w Polsce żyło się lepiej. Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania nowych ministrów.

Prezydent Andrzej Duda powołał:

  • Henryka Kowalczyka na stanowisko wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi
  • Kamila Bortniczuka na stanowisko ministra sportu i turystyki
  • Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii
  • Annę Moskwę na funkcję ministra klimatu i środowiska
  • Grzegorza Pudę na ministra funduszy i polityki regionalnej

Z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odwołany został Grzegorz Puda, który został jednocześnie powołany na stanowisko szefa resortu funduszy i polityki regionalnej. W związku z tym prezydent odwołał Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej i powołał go na stanowisko ministra finansów.

Na szefa nowego Ministerstwa Sportu i Turystyki powołany został Kamil Bortniczuk. W związku z wyodrębnieniem tego resortu prezydent odwołał wicepremiera Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz powołał go na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Z funkcji ministra klimatu i środowiska odwołany został Michał Kurtyka, a powołana na to stanowisko została Anna Moskwa. Dodatkowo Prezydent powołał Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Dotychczas tę funkcję pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Co wiemy o nowych ministrach?

Henryk Kowalczyk – po 14 latach wraca do resortu rolnictwa; tym razem na fotel ministra oraz wicepremiera. Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. sprawował funkcję wiceministra rolnictwa. Od 2015 roku był ministrem w KPRM, szefem rządowego komitetu stałego, a także ministrem środowiska. Ostatnio szefował sejmowej komisji finansów.

Piotr Nowak – w latach 2015-2020 był wiceministrem finansów; ostatnio doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW.

Anna Moskwa – piastowała już funkcję w rządzie jako wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Anna Moskwa ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.

Kamil Bortniczuk – od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r. był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej jako polityk Porozumienia – ugrupowania, które wraz z PiS oraz Solidarną Polską tworzyło Zjednoczoną Prawicę.


ŹRÓDŁO: PAP, fot. Twitter @pisorgpl


Zobacz również: Idą zmiany w Wojsku Polskim. Jarosław Kaczyński: chcesz pokoju, buduj silne siły zbrojne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kaczyński

Idą zmiany w Wojsku Polskim. Jarosław Kaczyński: chcesz pokoju, buduj silne siły zbrojne

wspolpraca dhl lidl rozwija sie

Lidl ma punkty obsługi paczek już we wszystkich sklepach w Polsce