w

„Żonglerka cenami jest nieuczciwa” – UOKiK ostrzega Biedronkę i inne sklepy

UOKiK ostrzega sklepy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zamierza pozostawić bez reakcji podwyżek cen w Biedronce oraz innych sklepach, które chciałyby pójść śladem dyskontu. „Żonglerka cenami i ich nieuzasadnione podwyższanie po to, aby uatrakcyjnić następnie ich czasowe obniżenie, jest zachowaniem nieuczciwym i godzącym w konsumentów” – podkreśla Urząd w artykule dla wyborcza.biz.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, ceny niektórych artykułów spożywczych w Biedronce od 24 stycznia są wyższe nawet o kilkanaście proc. niż w zeszłym tygodniu. Podwyżki nastąpiły na nieco ponad tydzień przed wejściem w życie obniżki stawki VAT z 5 do 0 proc. na większość artykułów żywnościowych.

„Niepokoją nas niestety informacje o podnoszeniu cen przed ustawowymi zmianami VAT obowiązującymi od 1 lutego br. Jest to o tyle istotne, iż nie musi to wynikać z presji cenowej po stronie dostawców, ale chęci poprawy marż” – podkreślają urzędnicy w artykule.

UOKiK zaznacza, że tego typu działania również będą pod lupą urzędników, którzy właśnie rozpoczynają monitoring cen wybranych artykułów żywnościowychUrząd chce sprawdzić, czy ceny na sklepowych półkach rzeczywiście spadną w związku z obniżką stawki VAT. Weryfikować również będą, czy przy kasie znajduje się odpowiednia tablica informacyjna o obniżeniu podatku przez rząd.


Fot. Mehrad Vosoughi/Unsplash

Zobacz również: TYLE PIENIĘDZY WYDAŁ PIS NA PROGRAMY SOCJALNE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

weed tajlandia

Tajlandia zalegalizowała marihuanę. Mieszkańcy będą mogli hodować rośliny w domach

brad starkey bentley

Bentley zainwestuje 2,5 mld funtów, aby do 2030 roku sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne