w

Tyle pieniędzy wydał PiS na programy socjalne

Koszt programów socjalnych

Największe programy socjalne kosztowały w sumie blisko 240 mld zł. Rozdawnictwo jednak nie zwalnia. W tym roku rząd wyda kolejne pieniądze w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego czy dodatku osłonowego, który ma rekompensować wzrost cen.

500 plus

Pierwotnie program obowiązywał w zasadzie tylko na drugie i kolejne dziecko. Od połowy 2019 r. zniknęły progi dochodowe, a pieniądze otrzymuje się na każde dziecko, niezależnie od sytuacji dochodowej rodziny. Dziś koszt programu wzrósł do ok. 41 mld zł rocznie. W połowie 2021 r. resort rodziny przyznał, że od początku jego obowiązywania, na 500 plus wydaliśmy już 156 mld zł. Dokładając do tego drugą połowę ubiegłego roku, wychodzi już prawie 180 mld zł.

300 plus – Dobry start

Program „Dobry start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W sytuacji kiedy dziecko jest niepełnosprawne oraz uczące się, to to świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Roczny koszt 300 plus to ok. 1,44 mld zł. Do końca 2021 r. wydano na ten cel blisko 6 mld zł.

Dodatki dla emerytów – 13. i 14. emerytura

„Trzynastka” to jednorazowy dodatek w wysokości minimalnej emerytury. Kwota jest identyczna dla każdego emeryta, niezależnie od ich normalnego świadczenia, nie ma też progu dochodowego. Od 2019 r. otrzymują ją wszyscy seniorzy.

„Czternastki” należały się tylko najuboższym emerytom, ponieważ rząd wprowadził w tym przypadku kryterium dochodowe, jakim jest równowartość najniższej emerytury. Jak okazało się przed końcem 2021 r., 14. emerytury były wypłacane jednorazowo i w kolejnych latach raczej nie należy się ich spodziewać. 

W sumie na dodatki dla emerytów od 2019 r. wydano blisko 47 mld zł z budżetu państwa.

Bony i świadczenia dla matek

Specjalne świadczenie dla matek przysługuje konkretnie tym, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci i z tego powodu nie pracowały, a co za tym idzie, nie uzyskały prawa do minimalnej emerytury. Dla takich kobiet rząd wprowadził w 2019 r. świadczenie w wysokości najniższej krajowej emerytury, a suma wydanych pieniędzy wynosi 2,6 mld zł.

Bon turystyczny

To wypłacane jednorazowo świadczenie w formie specjalnego bonu 500 zł na wypoczynek krajowy przysługujące na każde dziecko w rodzinie. Można go wykorzystać w konkretnych placówkach. Do tej pory termin upływał w marcu 2022 r., jednak rząd zdecydował, że pieniądze będzie można wydawać do września 2022 r. Jeśli wszyscy uprawnieni skorzystają z bonu turystycznego, to łączny koszt wyniesie ok. 4 mld zł.

Nadchodzące, nowe programy socjalne

Podsumowując, na powyższe świadczenia wydano już blisko 240 mld zł. Kolejnymi programami socjalnymi, które szykuje rząd są:

  • Rodzinny kapitał opiekuńczy: ten program jest kierowany przede wszystkim do rodziców dwójki lub większej liczby dzieci od 1 do 3 lat, które otrzymają 500 zł. Koszt takiego programu ma wynieść około 3,15 mld zł.
  • Dodatek osłonowy: to element tarczy antyinflacyjnej, który ma wspomóc walkę z szybko rosnącymi cenami. To jednorazowe świadczenie wypłacane w dwóch ratach jest kierowane do najuboższych rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1,5 tys. zł (lub 2,1 tys. zł w gospodarstwach jednoosobowych). Kwota wahać się będzie od 400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, przez 600 zł dla 2- i 3-osobowego, 850 zł dla 4-, 5-osobowego, aż po 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób. Rodziny, w których do ogrzewania domu wykorzystywane jest paliwo stałe, mogą liczyć na dodatek o 20 proc. wyższy. Ta inicjatywa wyniesie około 4 mld zł w 2022 r.

Fot. Waldemar Kompała/Wikimedia Commons

Zobacz również: BIEDRONKA PODWYŻSZA CENY PODSTAWOWYCH PRODUKTÓW. OTO PRZYKŁADY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

duza drozyzna

Ceny nawozów szybują w górę. Żywność mocno podrożeje

jakub kapusnak restauracja

Największe sieci gastronomiczne rosną w siłę. Liczba małych lokali spada