w ,

Lista 10 najbogatszych osób na świecie w 2021 roku!

10 najbogatszych osób wzbogaciło się o 402 mld dol.

Według szacunków Bloomberg Billionaires Index już każda z 10 najbogatszych osób na świecie jest warta ponad 100 miliardów dolarów. Bill Gates przebił ten pułap już w 1999 roku, jednak większość z pozostałych to nowicjusze w dwunastocyfrowym klubie.

W sumie 10 najbogatszych osób zwiększyło swoją wartość w ciągu roku o astronomiczne 402 miliardy dolarów. Na ich czele znalazł się prezes Tesli i SpaceX – Elon Musk, który w tym roku został najbogatszym człowiekiem na świecie, a przez krótką chwilę jego wartość netto przekraczała 300 miliardów dolarów. W 2021 roku jego majątek powiększył się o 121 miliardów dolarów – niewiele mniej niż 140 miliardów dolarów rok wcześniej.

Poniżej przedstawiamy Wam listę o ile wzbogaciło się 10 najbogatszych osób na świecie w 2021 roku. Wyliczenia przedstawiają stan z 29 grudnia.

10. Warren Buffett: $109 mld (+$21 mld)

Na ostatnim miejscu wśród 10 najbogatszych osób na świecie znajduje się prezes Berkshire Hathaway – Warren Buffet. Na początku tego roku ujawnił, że jest „w połowie drogi” do osiągnięcia celu, jakim jest rozdanie większości swojej fortuny, ale wyniki jego firmy nie pomagają. W tym roku 91-letni inwestor dodał 21 miliardów dolarów do fortuny, którą opisał jako „prawie niepojętą sumę”.

9. Larry Ellison: $109 mld (+$29 mld)

Oracle osiągnęło swój drugi największy zysk z ostatnich 20 lat na początku tego miesiąca, a prezes i założyciel Larry Ellison dostał hojne nagrody. W tym roku 77-latek wkroczył do dwunastocyfrowego klubu, powiększając swój majątek o 29 miliardów dolarów dzięki dobrym wynikom swojej firmy.

8. Steve Ballmer: $122 mld (+$41 mld)

Były prezes Microsoftu i właściciel klubu NBA Los Angeles Clippers na koniec 2021 roku jest bogatszy o 41 mld dolarów niż rok temu. Wartość netto Ballmera skorzystała na popularności akcji spółek technologicznych, takich jak Microsoft, które w tym roku zwiększyły swoją wartość o ponad 50 proc.

7. Sergey Brin: $125 mld (+$45 mld)

sergey brin
Sergey Brin

Wartość netto współzałożyciela Google wzrosła o 45 mld dolarów, dzięki czemu po raz pierwszy przekroczyła 100 mld dolarów. 48-latek posiada około 38 milionów akcji Alphabet i zasiada w zarządzie firmy.

6. Mark Zuckerberg: $128 mld (+$24 mld)

Jedynym członkiem pierwszej dziesiątki poniżej 40 roku życia jest 37-letni Zuckerberg, którego majątek wzrósł w tym roku o 24 miliardy dolarów. Zuckerberg jest prezesem i posiada 13 proc. udziałów w Meta – macierzystej spółce Facebooka i Instagrama.

5. Larry Page: $130 mld (+$47 mld)

larry page
Larry Page

W połowie listy 10 najbogatszych osób na świecie plasuje się współzałożyciel Google. Dołożył on 47 miliardów dolarów do swojej fortuny dzięki dobrym wynikom spółki Alphabet w 2021 roku, która przekroczyła 2 biliony dolarów kapitalizacji rynkowej w listopadzie. Page nie jest już dyrektorem generalnym Alphabet, ale pozostaje członkiem zarządu.

4. Bill Gates: $139 mld (+$7 mld)

Majątek Billa Gatesa wciąż rośnie, między innymi dzięki dobrym wynikom akcji Microsoftu, firmy, której był współzałożycielem i w której nadal posiada około 1 proc. udziałów. Gates już dawno zrezygnował z kierowania Microsoftem i większość czasu poświęca swojej fundacji. W 2021 roku Gates rozwiódł się również ze swoją żoną Melindą French Gates po 25 latach małżeństwa.

3. Bernard Arnault: $176 mld (+$61 mld)

Dyrektor generalny konglomeratu dóbr luksusowych LVMH, który jest właścicielem takich marek jak Louis Vuitton, Christian Dior i Givenchy. Jego wartość netto w 2021 roku wzrosła o 61 miliardów dolarów. 72-latek posiada również tytuł najbogatszego człowieka w Europie.

2. Jeff Bezos: $195 mld (+$5 mld)

Były najbogatszy człowiek świata nie powiększył swojego majątku tak spektakularnie jak Elon Musk, ale z pewnością wzrost wartości netto o 5 miliardów dolarów nie jest złym wynikiem. 57-letni przedsiębiorca ustąpił z funkcji dyrektora generalnego Amazon w lipcu i zadeklarował, że poświęci więcej czasu na inicjatywy takie jak Bezos Earth Fund czy jego firma Blue Origin.

1. Elon Musk: $277 mld (+$121 mld)

Na szczycie listy 10 najbogatszych osób na świecie znajduje się oczywiście Elon Musk. Amerykański przedsiębiorca i filantrop, którego majątek składa się niemalże wyłącznie z akcji Tesli. Jego wartość netto jest wynikiem potężnych wzrostów Tesli, której akcje w tym roku podrożały o ok. 60 proc., a w październiku spółka po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej. W tym roku zapłaci również prawdopodobnie najwyższy indywidualny podatek dochodowy w historii USA.


Jeśli spodobała Ci się lista 10 najbogatszych osób na świecie w 2021 roku, koniecznie zobacz również: Otworzył ponad 1000 restauracji w rok! Popularny YouTuber MrBeast podbija świat gastronomii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niedzielski reforma

Niedzielski zapowiada reformę! Powstanie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa

gus podal dane

Pięć regionów wytworzyło ponad połowę PKB w 2020 roku. GUS podaje wstępne szacunki