w

Meta ujawnia, że 50 tysięcy użytkowników Facebooka mogło być szpiegowanych przez prywatne firmy inwigilacyjne

Przemysł szpiegowski

Spółka przekazała, że około 50 000 użytkowników Facebooka było obserwowanych przez prywatne firmy inwigilacyjne.

Meta, która jest również właścicielem Instagrama, WhatsAppa i Messengera, poinformowała w czwartek, że ostrzegła osoby, które jej zdaniem były celem złośliwych działań.

Siedem firm inwigilacyjnych zostało także zablokowanych na wszystkich platformach Meta. Działania zostały podjęte przeciwko:

  • Cobwebs Technologies
  • Blue Hawk CI
  • Cytrox
  • Cognyte
  • Black Cube
  • BellTroX

i nieznanemu chińskiemu podmiotowi. Cztery z nich pochodzą z Izraela i po jednym z Indii, Macedonii oraz Chin.

Rzecznik Cobwebs w oświadczeniu powiedział, że „Cobwebs działa wyłącznie zgodnie z prawem i przestrzega ścisłych standardów w odniesieniu do ochrony prywatności”. Żadna z pozostałych firm nie komentuje sprawy.

  • Spółka kierowana przez Marka Zuckerberga poinformowała, że około 1 500 kont powiązanych z tymi siedmioma firmami zostało usuniętych

Celami działań byli różni ludzie, w tym dziennikarze i działacze praw człowieka w ponad 100 krajach. Meta zdradza, że wśród sposobów inwigilacji było tworzenie fałszywych kont, zaprzyjaźnianie się z celami, ale również rozmaite metody hakerskie do zdobywania informacji.

„Globalna branża inwigilacyjna szpieguje ludzi w całym Internecie, aby zbierać informacje wywiadowcze, manipulować nimi i narażać na szwank ich urządzenia i konta” – napisali David Agranovich, dyrektor ds. przeciwdziałania zagrożeniom w Meta, oraz Mike Dvilyanski, szef działu dochodzeń w sprawie cyberszpiegostwa.

„Firmy te są częścią rozrastającego się przemysłu, który dostarcza inwazyjne narzędzia i usługi inwigilacyjne bezkrytycznie każdemu klientowi – niezależnie od tego, w kogo są one wymierzone lub jakie łamanie praw człowieka mogą umożliwić” – dodali.

„To podkreśla, że Facebook jest narzędziem wykorzystywanym w inżynierii społecznej, a nawet szpiegowaniu ludzi, więc użytkownicy muszą być stale upominani, aby ograniczyć ilość informacji, które publikują w mediach społecznościowych” – powiedział Jake Moore, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Nie jest to pierwszy duży skandal inwigilacyjny w tym roku. W lipcu wyszło na jaw, że oprogramowanie szpiegowskie Pegasus opracowane przez izraelską NSO Group było wykorzystywane do namierzania tysięcy osób, w tym światowych przywódców i dziennikarzy.

Meta podejmuje kroki prawne przeciwko NSO Group w związku z domniemanym szpiegowaniem przez oprogramowanie Pegasus za pośrednictwem aplikacji WhatsApp, podczas gdy rząd USA umieścił firmę na czarnej liście w zeszłym miesiącu.


Zobacz również: Rekord inflacji w Unii Europejskiej! Polska w ścisłej czołówce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja unia europejska

Rekord inflacji w Unii Europejskiej! Polska w ścisłej czołówce

rosja kryptowaluty bank centralny

Rosja: szefowa banku centralnego twierdzi, że zakazanie kryptowalut „jest wykonalne”