Istotną częścią reform ekonomiczno-społecznych w projekcie „Nowy ład” jest program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Polegać ma ono na tym, że państwo udzieli gwarancji wkładu własnego na zakup pierwszego mieszkania czy budowy domu osobom w wieku od 24 do 40 lat.
Z informacji podanych przez PAP, wynika jednak, że nie każdy będzie mógł załapać się na rządową reformę :
- kredytobiorcami może być małżeństwo, osoba samotnie wychowująca co najmniej jedno dziecko lub przypadek, w którym kredytobiorcą jest osoba niepełnosprawna (niepełnosprawność w stopniu znacznym lub całkowita);
Jak widać program nie przysługuję singlom bądź ludziom będącym w stałych lecz nieformalnych związkach. Co ciekawe, oprócz gwarancji zastępującej wkład własny, projektowana ustawa określa warunki i zasady na jakich dokonywana będzie jednorazowa spłata, przez Bank Gospodarstwa Krajowego, części kredytu w związku z urodzeniem dziecka w gospodarstwie domowym prowadzonym przez kredytobiorcę.
- 20 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy drugiego dziecka w rodzinie;
- 60 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy urodzin trzeciego lub kolejnych dzieci.
Maksymalną kwotę którą spłaci BGK to 100 tysięcy złotych. Zgodnie z projektem zakłada się, że KBW będą udzielane do końca 2030 r. Przyjęta data jest okresem realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Czy powyższy program wypompuje ceny mieszkań w górę? Rynek odpowiedział jasno, TAK. Już w maju gdy program nowy ład, i mieszkanie bez wkładu własnego zostały ogłoszone, akcje deweloperów notowanych na GPW poszły potężnie w górę. Tak dla przypomnienia, już przed wprowadzeniem ustawy, ceny nieruchomości wzrosły, aż o 6-8 %, więcej przeczytasz tutaj: Bezdomność+. Ceny mieszkań dynamicznie w górę!
Źródło: PAP
Przeczytaj również Dzisiejszego dnia odbędzie się pierwsze losowanie z loterii szczepionkowej… z Twoich podatków!