w

Prezes Glapiński uważa, że podwyższona inflacja to nic złego, bo w płacach doganiamy Niemców

PODWYŻSZONA INFLACJA W POLSCE:

O podwyższonej inflacji w Polsce mówimy na łamach VETO.media bardzo dużo – uważamy, że jest to temat niezwykle ważny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ich pieniądze zachowują się wraz z upływem czasu… właśnie po to jesteśmy – chcemy uświadamiać i pomagać Polakom w ochronie ich oszczędności.

  • Sierpniowa, podwyższona inflacja zaskoczyła wiele osób. Mowa o odczycie GUS, który wyniósł 5,4 proc. Jednak rząd uważa, że jest to zjawisko wyłącznie przejściowe, a jego skutki są dla nas pozytywne.

Zobacz także: GUS podał szybki odczyt inflacji za sierpień. Jest bardzo źle!


Sierpniowa, podwyższona inflacja zaskoczyła wiele osób. Mowa o odczycie GUS, który wyniósł 5,4 proc. Jednak rząd uważa, że jest to zjawisko wyłącznie przejściowe, a jego skutki są dla nas pozytywne.
Dług publiczny w Polsce.

Prezes NBP przyznał jednak że jest to poziom „niepokojący”. – Ale nas, jako strażników siły polskiego złotego, interesuje oczywiście struktura wzrostu cen, to, skąd się wziął, jakie ma przyczyny, jak długo będzie trwał, co możemy z tym zrobić – stwierdził Glapiński na antenie radiowej Jedynki.

Podkreślił, że Polska dogania Zachód, jeśli chodzi o zarobki. Wiążę się to m.in. ze wzrostem cen. – Nie będzie tak, że zostaną dzisiejsze ceny, a zarobki będą niemieckie. Procesowi wzrostu płac towarzyszy niewielki wzrost cen. Dla kraju wysoko rozwiniętego wzrost o średnio ok. 2 proc. rocznie jest czymś naturalnym. (…) Deflacja jest jeszcze gorszą chorobą niż inflacja – mówił prezes NBP.

– Ponieważ my te kraje zachodnie doganiamy i rozwijamy się szybciej niż one – tak było przed pandemią, tak będzie zaraz, po pandemii – (…) tempo wzrostu cen o ok. 2,5 proc. jest rzeczą naturalną – ocenił prezes NBP. – Taki jest też cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego – wskazał gość Polskiego Radia.

Fot: Adam Glapiński/Piotr Malecki dla NBP/Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polski dług publiczny przekroczył już 1,4 bln zł. To prawie 40 tys. na obywatela

Polski dług publiczny przekroczył już 1,4 bln zł. To prawie 40 tys. na obywatela

Tygodniowy przegląd rynków towarowych: Metale przemysłowe na prowadzeniu. Obawy dotyczące gazu

Tygodniowy przegląd rynków towarowych: Metale przemysłowe na prowadzeniu. Obawy dotyczące gazu