Prezes UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami:
Jak podaje UOKiK – aktualnie trwa kampania „Policz i nie przelicz się”, zainicjowana przez prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego. W całej akcji urząd zwraca uwagę na inwestycje w nieruchomości na wynajem.
Jak czytamy – według Polaków inwestowanie w nieruchomości jest postrzegane jako lokatę kapitału, na której nie można stracić – w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a ryzyko straty swoich pieniędzy jest większe niż nam się wydaje. O tym właśnie mówi Tomasz Chróstny, przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest według niego istotne.
Na rynku wciąż utrzymuje się znaczna liczba ofert zakupu tzw. nieruchomości inwestycyjnych. Najczęściej są one nabywane w celu wynajmu krótkoterminowego – są to np. lokale w aparthotelach/condohotelach czy akademikach.
Prezes UOKiK ostrzega nas przed niebezpieczeństwami, które niesie za sobą inwestowanie w nieruchomości komercyjne:
- Według UOKiK, operator nie jest w stanie zagwarantować, że dany obiekt będzie wystarczająco rentowny, aby móc regularnie wypłacać zyski w obiecanej wysokości. Przykładowo, podczas lockdownów, tego typu obiekty nie były w stanie funkcjonować, więc właściciele nie byli w stanie wywiązać się z obiecanych stóp zwrotu.
- Jesteśmy ostrzegani przed tym, kto finansuje daną inwestycję. Inwestycje finansowane jedynie z wpłat nabywców lokali lub poprzez emisję obligacji są bardziej ryzykowne niż inwestycje finansowane ze środków własnych dewelopera lub z kredytu – podano.
W całym tekście jesteśmy informowani również o potencjalnym ryzyku związanym np. z brakiem zabezpieczeń. Podstawowym faktem jest jednak „pewność zysku”. W inwestowaniu nie ma czegoś takiego jak pewny zysk. W każdym momencie może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, przyjdzie czarny łabędź, a operator obiecujący nam dane stopy zwrotu nie będzie w stanie zapłacić. O tym trzeba pamiętać.
Kampania społeczna:
W ramach kampanii społecznej „Policz i nie przelicz się!” UOKiK przygotował dwa 30-sekundowe spoty przeznaczone do emisji w telewizji i radio. Ostrzegają przed realną stratą zainwestowanych środków oraz zwracają uwagę na brak możliwości spłaty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych. Spoty od 6 września można obejrzeć w telewizji publicznej i usłyszeć w radiu.
Zobacz także: Jak inwestować w złoto? 3 tanie monety, które możesz kupować zamiast 1 uncji