w

Kredytobiorcy – raty idą do góry. RPP podniosło stopy procentowe!

Inflacja wymyka się spod kontroli:

Dzisiejszy dzień stał pod znakiem oczekiwania na posiedzenie RPP, które było kluczowe dla dalszych losów polityki pieniężnej naszego kraju. O rosnących cenach w Polsce chyba nie trzeba mówić – rekordy inflacji robią to za nas. Bez wątpienia, jest źle. Szybki odczyt za październik na poziomie 6,8% wprowadził bardzo dużo chaosu i niepokoju. Jest to wynik znacznie odbiegający od celu NBP. Dzisiejsze posiedzenie było ostatnim momentem na jakąkolwiek reakcję… nie mówimy o fakcie, że tego typu zabiegi powinny zostać przeprowadzone już wcześniej. Dodatkowo, przez długi czas, referencyjna stopa procentowa była utrzymywana na rekordowo niskim poziomie (0,1 proc.)

Pierwsza podwyżka, która została dokonana na poprzednim posiedzeniu, była symboliczna. W tamtym okresie, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pierwszy raz od 2012 r. podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc.

Tym razem doszło do kolejnej podwyżki. RPP próbuje reagować na szalejące ceny. Jednak na te działania spada wiele słów krytyki, które mówią, że w tym momencie są to ruchy zbyt konserwatywne, nie dające odpowiednich efektów. Przypomnijmy, że we wrześniu prezes Glapiński mówił, że podwyżka stóp byłaby szkolnym błędem, bo inflacja wynika z rosnących cen surowców. W październiku stopy podniesiono po raz pierwszy.

RPP podniosło stopy procentowe. Tym razem doszło do kolejnej podwyżki. RPP próbuje reagować na szalejące ceny. Jednak na te działania spada wiele słów krytyki, które mówią, że w tym momencie są to ruchy zbyt konserwatywne, nie dające odpowiednich efektów. Przypomnijmy, że we wrześniu prezes Glapiński mówił, że podwyżka stóp byłaby szkolnym błędem, bo inflacja wynika z rosnących cen surowców. W październiku stopy podniesiono po raz pierwszy.
Źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju

Dowiedz się więcej: GUS podał odczyt inflacji za październik. Tragedia dla oszczędności Polaków!


Podwyżka stóp procentowych:

Rynek oczekiwał podwyżki o 50 pb. Ekonomiści byli pod tym względem zgodni. Jednak RPP podjęło inną decyzję – referencyjna stopa procentowa została podniesiona do 1,25% w skali rocznej, czyli mowa o podwyżce rzędu 75 pb. – czytamy na stronie NBP. Uchwała wchodzi w życie 4 listopada 2021 roku. Obecne poziomy prezentują się następująco:

  • stopa referencyjna 1,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,35% w skali rocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tarcza antyinflacyjna

Rząd tworzy tarczę antyinflacyjną. Rozwiązania mają chronić Polaków przed wzrostem cen

rata

Stopy procentowe w górę. Zobacz jak zmieni się rata Twojego kredytu