Fot: Piotr Drabik/ Wikimedia commons.
Mieszkanie plus nieudaną próbą.
Rząd bohatersko próbuje „ratować” rynek nieruchomości, z tego też powodu powstał program „mieszkanie plus”. Wszyscy widzieliśmy, że mieszkania budowane przez rząd okazały się być niewypałem. Ceny nie były konkurencyjne, jakość również nie była na najwyższym poziomie.
W 2020 r. w Polsce oddano najwięcej mieszkań od 1979 r. Wciąż jednak odczuwamy szacowany na około 2 mln dramatyczny deficyt lokali, co plasuje nas w ogonie państw UE – przyznał w „Rzeczpospolitej” Jarosław Gowin.
Wicepremier powiedział, że mieszkanie plus okazało się nieudaną próbą.
- „Program „Mieszkanie plus” był pierwszą próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem. – Był jednak próbą – delikatnie mówiąc – mało udaną. Dlaczego? Nie został dobrze oszacowany.”
Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – powiedział.
Mimo wszystko, rząd brnie w to dalej. Powstaje kolejny program mieszkaniowy – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).
- Wicepremier podał, że na bazie doświadczeń (i mankamentów) „Mieszkania plus” przygotowano nowy pakiet mieszkaniowy. – Jego fundamentem są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) i ścisła współpraca z samorządami – zaznaczył.
- Minister rozwoju zaznaczył, że program jest skierowany głównie do wyludniającej się Polski powiatowej.
Dlatego opracowaliśmy realny i precyzyjny program wspierania budowy mieszkań na wynajem z relatywnie niskim czynszem. Te lokale będą dostępne dla młodych rodzin czy osób średniozamożnych – podkreślił wicepremier.
Jak wyjaśnił, „samorządy dysponują ogromnymi zasobami gruntów, które można wykorzystać pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze”.