w ,

Rosyjski bank centralny proponuje zakaz wydobycia i używania kryptowalut

Rosja przeciwko kryptowalutom

Bank Rosji zaproponował wprowadzenie zakazu używania i wydobywania kryptowalut na terytorium Rosji, powołując się na zagrożenia dla stabilności finansowej, dobrobytu obywateli i suwerenności polityki monetarnej.

Rządy od Azji po Amerykę Północną obawiają się, że kryptowaluty mogą podważyć ich kontrolę nad systemami finansowymi i monetarnymi.

Rosja przez lata sprzeciwiała się kryptowalutom, twierdząc, że mogą być wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Ostatecznie uregulowała je w 2020 roku, ale zakazała ich używania jako środka płatniczego.

W raporcie opublikowanym w czwartek bank centralny stwierdził, że przede wszystkim popyt spekulacyjny determinował szybki wzrost kryptowalut oraz, że noszą one cechy piramidy finansowej, ostrzegając przed potencjalnymi bańkami na rynku, zagrażającymi stabilności finansowej i obywatelom.

  • Rosjanie osiągają roczny wolumen transakcji na rynku kryptowalut w wysokości ok. 5 miliardów dolarów

Bank zaproponował, aby uniemożliwić instytucjom finansowym przeprowadzanie jakichkolwiek operacji z kryptowalutami i zaznaczył, że należy opracować mechanizmy blokujące transakcje mające na celu kupno lub sprzedaż kryptowalut za waluty fiat.

Nie przewidujemy restrykcji dotyczących samego posiadania kryptowalut

Elizaveta Danilova, szefowa departamentu stabilności finansowej banku centralnego

Naśladowanie Chin

We wrześniu Chiny wprowadziły całkowity zakaz wydobycia kryptowalut oraz realizowania jakichkolwiek transakcji z nimi związanych. Zdaniem niektórych ekspertów taki zakaz mocniej uderzy w Rosję, niż w sam rynek kryptowalut.

Moskwa, podobnie jak Pekin, zawsze macha szabelką nad zakazaniem kryptowalut, ale Rosja nigdy nie była filarem żadnego aspektu branży w taki sam sposób, w jaki czasami były Chiny

Joseph Edwards, szef strategii finansowej w Solrise Group


Wydobycie Kryptowalut w Rosji

Rosja jest trzecim co do wielkości graczem na świecie w wydobyciu kryptowalut, za Stanami Zjednoczonymi i Kazachstanem. Ten ostatni został odcięty od Internetu na kilka dni po tym jak wybuchły antyrządowe zamieszki na początku stycznia, co skutkowało 15 proc. spadkiem siły wydobywczej największej Bitcoina.

Bank Rosji podkreślił, że proces tzw. wydobycia pochłania energię elektryczną, która często powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych, co negatywnie wpływa na środowisko. „Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu wydobywania kryptowalut w Rosji” – podsumowano w raporcie.

W sierpniu Rosja odpowiadała za 11,2 proc. globalnego „hashrate” Bitcoina czyli ilości mocy obliczeniowej wykorzystywanej przez komputery do „wydobycia” największej kryptowaluty.

Bank centralny, który planuje wkrótce wyemitować własnego cyfrowego rubla, przekonuje, że upowszechnienie się aktywów kryptowalutowych ograniczy suwerenność polityki pieniężnej, a wyższe stopy procentowe będą potrzebne do powstrzymania inflacji.


Fot. Yury Manulenko/Unsplash

Zobacz również: CHINY TNĄ STOPY PROCENTOWE. GIEŁDA W HONGKONGU ROŚNIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logan paul karty pokemon min

Logan Paul kupił fałszywe karty Pokemon za 3,5 mln dolarów… YouTuber został oszukany

ministerstwo finansow

Zadłużenie Skarbu Państwa – ministerstwo podało najnowsze dane