w

Białoruś: Protesty po areszcie czołowego opozycjonisty

Białoruś protestuje przeciwko władzy
fot. Twitter

Białoruś protestuje przeciwko działaniom władzy. Po zaaresztowaniu Siarhieja Cichanouskiego ludzie masowo wyszli na ulice m.in. Mińska oraz Brześcia.

Siarhiej Cichanouski to lider opozycji, popularny bloger i YouTuber. Służby zatrzymały mężczyznę w Grodnie podczas akcji zbierania podpisów pod listy poparcia swojej żony Swiatłany Cichanouskiej. Kobieta chce wystartować w wyścigu o fotel prezydenta w sierpniu tego roku.

Białoruś protestuje.
fot. Siarhiej Cichanouski/ YouTube

Po zatrzymaniu opozycjonisty Białoruś sprzeciwiła się działaniom władzy. W niedzielę tysiące obywateli wyszło na ulice największych miast kraju. Demonstranci zbierali podpisy dla niezależnych kandydatów opozycji. W tle słychać było piosenkę Jacka Kaczmarskiego Mury w języku rosyjskim i białoruskim. Białoruś uznała utwór za nieformalny hymn wystąpień przeciwko władzy.

Sprawdź również: Jak wygląda ruch wolnościowy na Białorusi? Wywiad Students For Liberty

Komentatorzy wskazują, że jest to największy sprzeciw obywateli, jaką Białoruś nie widziała od lat. Protestujący krzyczeli “Wolność! Wolność!”, “Obalić karalucha”, “Uwolnić Cihanouskiego!”. Pojawiły się też flagi Unii europejskiej.

Sprawdź również: “Bez wolności wszystko jest niczym”. Protesty przeciwko obostrzeniom w centrum Berlina.

Źródło: Wirtualna Polska

Co myślisz?

Ziemowit Gowin rapuje o PiS.

Ziemowit Gowin w #hot16challenge2: TVPiS? Jak w Korei propaganda

Izrael reaguje na akcje policji.

Izrael: Policja zastrzeliła Palestyńczyka cierpiącego na autyzm