w

Biden ciągle na prowadzeniu. A Polska sponsoruje Fort Trump

W tej chwili najbliżej zwycięstwa jest właśnie Joe Biden. W ciągu ostatnich kilku godzin zwiększył on swoją przewagę w Pensylwanii, obecnie może liczyć na 253 głosy elektorskie. Donald Trumpowi przypada 213 – podaje CNN. Przypominamy, do triumfu potrzeba 270 pewnych głosów elektorskich. Jeśli Biden oficjalnie wygra w Pensylwanii, będzie pewien zwycięstwa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wszystko zależy jeszcze od decyzji Sądu Najwyższego.

W tym samym czasie Polska buduje Fort Trump

W USA, John Bolton, były doradca Trumpa w kwestii bezpieczeństwa narodowego, opublikował książkę The Room Where Happened: A White House Memoir. Przy okazji publikacji wypłynął wątek kwestii budowy Fort Trump.

  • „Potem zapytał: 'Czy naprawdę chcemy Fort Trump w Polsce?’ Powiedziałem, że zgodził się na to w kilku rozmowach z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, że Polacy płacą za jego budowę i że jedzie do Polski 1 września z okazji osiemdziesiątej rocznicy nazistowskiej inwazji, co wcale nie zbiło go z tropu. Powiedział, że nie pamięta o wyrażeniu zgody na Fort Trump, co odzwierciedla stan jego pamięci lub jego zdolności do ignorowania wszystkiego, o czym nie chce pamiętać.”
Screenshot 7 1

Jak w czerwcu opisyw

Dziennik Gazeta Prawna w lipcu 2020: Relokacja wojsk z Niemiec do Polski może nastąpić po wyborach. Chyba że Trump przegra.

  • Zapytaliśmy osoby z kręgów demokratycznych w USA, jak oceniają perspektywy współpracy z Andrzejem Dudą, jeśli jesienią dojdzie do zmiany w Białym Domu i wygra Joe Biden (w sondażach znacznie umacnia swoją przewagę nad Trumpem). J
  • Jeden z rozmówców, który zajmował się Europą i Polską w poprzednich amerykańskich rządach, mówi DGP, że jeśli w Warszawie dojdzie do jeszcze większego zwrotu w prawo, pozycja kraju zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych osłabnie. – Podczas gdy w Polsce istnieją pewne twarde, prawicowe elementy, które starają się sprzymierzyć z najsilniejszymi nacjonalistami wokół Trumpa, Stany Zjednoczone nigdy nie będą dla Polski alternatywą dla UE.
  • Unia pozostaje źródłem funduszy rozwojowych, których Polska nadal potrzebu je – powiedział. – Do tego obecna administracja amerykańska nie daje zielonego światła na atak na wolne media w Polsce. Ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher, wielokrotnie zajmowała zdecydowane stanowisko w tej sprawie i wspierała TVN – dodaje. Jego zdaniem byłoby dużym błędem, gdyby jakikolwiek polski rząd postawił na jedną opcję polityczną USA.

Prezydent zdradził skąd się wziął pomysł na „Fort Trump”

Fort Trump to nie nazwa fizycznie istniejącej bazy, tylko zbiór działań zwiększających obecność wojskową USA w Polsce za kadencji prezydenta Donalda Trumpa – mówił w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.

  • “Od samego początku, kiedy po raz pierwszy panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi przedstawiłem tę ideę, kiedy rozmawialiśmy w cztery oczy, pan prezydent Donald Trump się po prostu śmiał” – mówił.
  • “Nie ukrywam, że mam nadzieję, że ta współpraca będzie coraz bardziej zaawansowana, czyli że ten Fort Trump będzie się coraz bardziej powiększał – ja na to liczę” – stwierdził prezydent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Screenshot 6 2

Wiedeń zamyka meczety – to następstwo ataków terrorystycznych

000AL0796J9ON868 C123 F4

Premier skarży przepis do TK, żeby nie wypłacać odszkodowania za lockdown