w ,

Biden podpisuje podwyżkę limitu zadłużenia, zapobiegając pierwszemu w historii bankructwu USA

Ogromne zadłużenie USA

Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia, zapewniając, że Stany Zjednoczone nie będą zalegać ze spłatą swoich długów.

Kongres przesłał Bidenowi ustawę, która podnosi pułap zadłużenia o 2,5 biliona dolarów. Oczekuje się, że pozwoli to rządowi na pokrycie swoich zobowiązań do 2023 roku.

Sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła, że niepodniesienie limitu zadłużenia oznaczałoby techniczną niewypłacalność. Zaznaczyła, że państwo nie mogłoby wypłacać zasiłków z ubezpieczeń społecznych, doszłoby również do głębokiej recesji gospodarczej i utraty miejsc pracy w całym kraju.

  • Dług publiczny USA wynosi ponad 29 bilionów dolarów i odpowiada 125,92 proc. PKB

Niektórzy Demokraci chcieli zwiększyć limit zadłużenia o znacznie większą kwotę lub wręcz całkowicie go zlikwidować, argumentując, że przecież trzeba będzie go ponownie podnieść w 2023 roku. Republikanie będą mieli szansę wykorzystać to jako polityczną pałkę do wyciągnięcia ustępstw od Demokratów, jeśli odzyskają kontrolę nad Kongresem w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Demokraci podnieśli pułap zadłużenia w tym tygodniu bez poparcia Republikanów. Podniesienie limitu zadłużenia pozwoli im między innymi uchwalić ustawę klimatyczną i wydatki socjalne na rekordową kwotę 1,75 biliona dolarów.


Zobacz również: Google zwolni niezaszczepionych pracowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

erdogan turcja lira inflacja stopy

Turcja znów obniża stopy procentowe. Inflacja rośnie, a lira drastycznie traci na wartości

media w polsce

Kolejny miesiąc z rzędu podium rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów zajmują kolejno WP, RMF FM i Onet