w ,

Bill Gates krytykuje bitcoina

Miliarder krytykuje bitcoina – dlaczego?

Aktualna cena bitcoina to około 60 tys. dolarów ( stan na 13 marca). Wraz ze wzrostem ceny, pojawia się coraz więcej opinii na temat kryptowalut. Jedni uważają, że to bańka, drudzy myślą, że będzie wiecznie rosło – zdania są podzielone, jak zawsze. Z kolei, Bill Gates zwrócił uwagę na inny aspekt. Mianowicie, miliarderowi chodzi o środowisko i duże zużycie energii elektrycznej, które bitcoin generuje.

„Bitcoin zużywa więcej energii elektrycznej na transakcję niż jakakolwiek inna metoda znana ludzkości” – powiedział Gates w rozmowie z dziennikarzem CNBC Andrew Dunnem.

„Nie jest to rzecz przyjazna środowisku” – podkreślił.

Według raportu analityka Alexa de Vries, autora serwisu Digiconomist, który publikuje Indeks Konsumpcji Energii Bitcoina (BECI – Bitcoin Energy Consumption Index), bitcoin w styczniu 2021 r. ma przewidywane zużycie roczne energii na poziomie 77 TWh (terawatogodzin), czyli tyle, co roczna konsumpcja energii całego Chile.

  • Według Indeksu Konsumpcji Energii Bitcoina, aktualne zużycie energii, które generuje bitcoin, wynosi około 80 TWh (terawatogodzin). Dla przykładu, w 2018 roku, całe Czechy zużyły 73,9 TWh energii elektrycznej – jak widzimy, skala jest duża.
  • Gates stwierdził, że problem dotyczący kopania bitcoina mógłby zniknąć, jeżeli wykorzystalibyśmy odnawialne źródła energii. Założyciel Microsoftu dodał też, że jest sceptyczny w stosunku do kryptowalut, samemu woląc inwestować w inne aktywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji. Europa z problemami?

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji. Europa z problemami?

Prezes NBP: Stan finansów Polski jest najlepszy w historii

Prezes NBP: Stan finansów Polski jest najlepszy w historii