w ,

Biurokracja ogranicza konkurencyjność? Tesla przenosi swoją siedzibę z Kalifornii do Teksasu

Tesla przenosi swoją siedzibę z Palo Alto w Kalifornii do Austin w Teksasie, ogłosił prezes Elon Musk na czwartkowym spotkaniu akcjonariuszy firmy. Spółka planuje jednak zwiększyć produkcję w swoim zakładzie w Kalifornii niezależnie od przeniesienia siedziby.

„Aby było jasne, będziemy nadal rozszerzać naszą działalność w Kalifornii” – powiedział Musk. „Naszym zamiarem jest zwiększenie produkcji z Fremont i Giga Nevada o 50%”. Dodał też – „ludziom trudno jest pozwolić sobie na domy w Kalifornii, często muszą przyjeżdżać z daleka… Jest granica tego, jak duże rozmiary można osiągnąć w Bay Area”.

Rosnące niezadowolenie Elona Muska z Kalifornii było widoczne już od jakiegoś czasu. W kwietniu 2020 r., podczas rozmowy o zyskach Tesli, Musk zaatakował kalifornijskich urzędników państwowych, nazywając ich ograniczenia związane z koronawirusem „faszystowskimi”. Później Musk osobiście przeniósł się do Austin z Los Angeles, gdzie mieszkał przez dwie dekady.

  • Kalifornia nakłada jedne z najwyższych podatków dochodowych od osób fizycznych w USA
  • Teksas nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych
  • W ostatnim czasie na przeprowadzkę z Kalifornii do Teksasu zdecydowały się także Oracle i Hewlett Packard

Teksas aktywnie pozyskuje firmy poprzez Texas Economic Development Act, który oferuje ulgi podatkowe, aby umieścić nowe obiekty w stanie. Austin z najlepszym uniwersytetem technicznym szczególnie przyciąga pracodawców z branży technologicznej.

„Z prawnego punktu widzenia, w Teksasie jest mniejsze obciążenie regulacyjne, jest to stan bardziej przyjazny dla biznesu i pracodawców pod wieloma względami, szczególnie jeśli chodzi o wymagania dotyczące raportowania” powiedział adwokat biznesowy Domenic Romano, partner zarządzający Romano Law w Nowym Jorku.

Tesla generalnie cieszy się ogromnym wsparciem ze strony stanu Kalifornia, odkąd została tam założona w 2003 roku. Korzystała z dotacji, ulg podatkowych, zachęt i przychylnej polityki m.in. ze strony Kalifornijskiej Rady Zasobów Powietrza, Kalifornijskiej Komisji Energetycznej oraz Kalifornijskiego Urzędu Finansowania Energii Alternatywnej i Zaawansowanego Transportu.


ŹRÓDŁO: CNBC


Zobacz również: Rząd w Australii chce zakazać anonimowych komentarzy. “Media społecznościowe to pałac tchórzy”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rząd w Australii chce zakazać anonimowych komentarzy

Rząd w Australii chce zakazać anonimowych komentarzy. „Media społecznościowe to pałac tchórzy”

Wyciekły dane z Twitch.tv. Ile zarabiają najwięksi streamerzy?

Wyciekły dane z Twitch.tv. Ile zarabiają najwięksi streamerzy?