w , ,

Składka zdrowotna od stycznia. Wątpliwości skarbówki wstrzymają wyliczenia na lata!

Składka zdrowotna od stycznia

Nowe regulacje, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2022 roku, zmieniają zasady liczenia składki zdrowotnej. To przepis na chaos, a wątpliwości skarbówki wstrzymają wyliczenie składki przez ZUS nawet na lata.

W przypadku wątpliwość skarbówki dotyczącej wysokości kosztów prowadzonej przez przez przedsiębiorcę działalności, ZUS nie będzie mógł wyliczyć daniny potrącanej z jego dochodów. Każdy spór dotyczący podatku dochodowego przedsiębiorcy będzie miał przełożenie także na składkę zdrowotną.

Tymczasem rozliczenia przedsiębiorców mogą się zmieniać. Wysokość dochodu zależy bowiem od kosztów, jakie przedsiębiorca odliczył od wpływów z działalności. Te często budzą wątpliwości fiskusa. Dość powszechnym problemem jest np. wskazanie, jaka część opłaty leasingowej za samochód jest kosztem prowadzonej działalności.

„W dzisiejszych realiach postępowanie podatkowe i sądowe w obu instancjach trwa około pięciu lat” – komentuje Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. „ZUS nie powinien do momentu prawomocnego zakończenia sporu dokonywać domiaru składek” – dodał.

W razie sporu przedsiębiorcy ze skarbówką „rozstrzygnięcie w zakresie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie uwarunkowane ostatecznym rozstrzygnięciem w kwestii podatkowej” – wynika z wyjaśnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Wyliczanie składki zdrowotnej. Nowa procedura

Jak będzie wyglądała nowa procedura? Z wyjaśnień ZUS co do procedury ustalania dochodu przedsiębiorcy, od którego będzie liczona składka zdrowotna na nowych zasadach, wynika, że w tym celu do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzone zostały dodatkowe regulacje dotyczące wymiany informacji pomiędzy ZUS, a szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

ZUS poinformuje szefa KAS o treści oświadczenia przedsiębiorcy co do formy opodatkowania oraz o wysokości przychodów lub dochodów wykazanych przez niego w dokumentach przekazywanych do ZUS. Z kolei szef KAS poinformuje ZUS o rozbieżnościach pomiędzy przekazanymi mu informacjami z danymi wynikającymi z systemu podatkowego.

Dobra dla przedsiębiorców informacja jest taka, że w razie sporu między podatnikiem a skarbówką co do wysokości jego przychodu zapłaci on minimalną składkę. Zła natomiast jest taka, że po ustaleniu dochodu różnicę trzeba będzie uregulować wraz z odsetkami.


fot. Lukasz Radziejewski/Unsplash

Zobacz również: Podatku katastralnego nie będzie. Rząd nie wyklucza jednak nowych danin dla właścicieli mieszkań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

andrzej duda lextvn

Prezydent Andrzej Duda zawetował LexTVN

elektrownia jadrowa w polsce 3

Elektrownia jądrowa ma działać już w 2033 roku… przynajmniej według rządu