w ,

Chiński Plan Bidena: konfrontacja

1603920451028
Sarah Grillo/Axios. Zdjęcie: Drew Angerer/Getty Images

Biden odrzuca środki użyte przez Trumpa w wojnie handlowej z Chinami.

Rozpoczynając wojnę handlową z Chinami, Trump zasadniczo zmienił stosunki USA z Chinami i zmusił zarówno republikanów jak i demokratów do zaakceptowania bardziej konfrontacyjnego podejścia do Pekinu.

Biden w większości zaakceptował nowy konsensus, ale podkreśla, że będzie bardziej skuteczny w walce z Chinami, koordynując swoje działania z sojusznikami, zamiast działać w pojedynkę.

  • „Ludzie w Pekinie mogą być zdenerwowani Joe Bidenem, ponieważ przyznają, że będzie współpracował z sojusznikami”, powiedział Jeffrey Prescott, doradca Bidena.
  • To, co obserwujemy: Biden nazwał prezydenta Xi Jinping „bandytą”, a jego kampania oskarżyła Chiny o „ludobójstwo” Ujgurów w Sinkiang, którego to określenia administracja Trumpa nie zastosowała.

Michèle Flournoy, kandydatka Bidena na Szefa Pentagonu, zasugerowała w czerwcu, że USA powinny mieć możliwość „zatopienia wszystkich chińskich okrętów wojskowych, łodzi podwodnych i statków handlowych na Morzu Południowochińskim w ciągu 72 godzin”.

Trump widzi Chiny głównie przez pryzmat wojny handlowej i koronawirusa. Biden postrzega to jako wielopokoleniową rywalizację, która określi nowy porządek świata.

Jeśli Trump widzi Chiny głównie poprzez handel i soczewkę koronaawirusową, Biden postrzega związek jako wielopłaszczyznową rywalizację, która określi porządek międzynarodowy na kilka pokoleń.

„Istnieje konkurencja technologiczna, wojskowa, gospodarcza, ideologiczna i dyplomatyczna”, powiedział Ely Rattner, doradca Biden China. „To duże zadanie.”

Przez pierwsze trzy lata swojej prezydentury Trump obwiniał Chiny za większość nieszczęść, które dotknęły Amerykę w ostatnim czasie, a głównie amerykański przemysł.

W styczniu tego roku podpisał umowę handlową „fazy pierwszej”, ogłosił zwycięstwo i przygotował się do kampanii na rzecz rosnącej gospodarki.

Następnie uderzył koronaawirus, a po początkowych pochwałach reakcji Xi, Trump zaczął obwiniać Chiny za wysłanie światu „plagi”.

Tego lata Trump zamknął konsulat Chin w Houston, groził zakazem działalności TikTok, pracował nad usunięciem chińskich firm z amerykańskich giełd i usankcjonował przywódczynię Hongkongu, Carrie Lam.

Biden nazwał pakt handlowy Trumpa „pustym”, ale nie powiedział, czy anuluje taryfy celne, które obecnie obowiązują na około 360 miliardów dolarów chińskich towarów.

Jeśli zwycięży Biden:

  • natychmiast podejmie decyzje w sprawie taryf celnych co nada ton jego relacjom z Chinami.
  • ale będzie się starał zawsze konsultować ze sprzymierzeńcami i unikać tego rodzaju pokazów „jeden na jednego”, które Trump lubił.
  • i nie oceni relacji tylko na podstawie deficytów handlowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

297fbea6d375bb 948 568 0 48 1763 1057

Łukaszenka: Duda zwyciężył w Polsce, fałszując wybory. Tam nie było nawet procenta przewagi. Sfałszował

55b702ec 5086 4ddd b3e0 97299f54bf2b

Jak Trump oszukiwał Polaków na budowie