w

Chińskie PKB wciąż rośnie. IV kwartał powyżej oczekiwań

Mocarstwo na fali. Chińskie PKB rośnie 6,5% w IV kwartale.

Chińskie PKB urosło w czwartym kwartale 2020 roku aż o 6,5 proc. – znacznie powyżej oczekiwań, które były na poziomie 6,1 – 6,2 proc. To najszybszy wzrost gospodarczy w Chinach od 2018 roku. W poprzednich dwóch kwartałach wynosił on 3,2 proc., a następnie 4,9 proc.

Chińskie PKB

W całym roku chiński produkt krajowy brutto zwiększył się o 2,3 proc., co oznacza, że Chiny przeszły przez rok 2020 w zdecydowanie najlepszej kondycji spośród wszystkich największych gospodarek świata. Wartość ich rocznego PKB pierwszy raz przekroczyła 100 bilionów juanów, czyli 15,4 bilionów dolarów. A to wszystko, pomimo spadku o 6,8 proc. odnotowanym w I kwartale.

  • Szacowane przez MFW PKB Stanów zjednoczonych w ubiegłym roku to 20,8 bln dolarów. Wynika z tego, że Chinom brakuje jeszcze wzrostu o 35 proc., aby dogonić USA i stać się największą gospodarką na świecie.
  • Wzrost o 2,3 proc. jest jednak najniższy od 1976 roku, ostatniego roku katastrofalnej dla gospodarki rewolucji kulturalnej.
  • Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w grudniu o 7,3 proc. rok do roku, sprzedaż detaliczna urosła o 4,6 proc. a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,2 proc. 

Mimo wszystko, rynki zareagowały bardzo spokojnie. Aktualnie, ponad 20 milionów ludzi w kilku dużych miastach niedaleko Pekinu jest objętych lockdownem, który w Chinach wygląda bardziej drastycznie niż w Europie. Szósty dzień z rzędu w Chinach kontynentalnych wykryto ponad 100 zakażeń koronawirusem w ciągu doby, co rodzi obawy władz przed uderzeniem nowej fali epidemii przed obchodami Chińskiego Nowego Roku – informuje Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bill Gates rolnikiem? Miliarder  został największym posiadaczem ziem rolnych w USA

Bill Gates rolnikiem? Miliarder został największym posiadaczem ziem rolnych w USA

Jak tam zdesperowani przedsiębiorcy akcji #otwieraMY? Bo o. Rydzyk dostał prawie milion z tarczy antykryzysowej

Jak tam zdesperowani przedsiębiorcy akcji #otwieraMY? Bo o. Rydzyk dostał prawie milion z tarczy antykryzysowej