w

Chiny: Pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka. Czy świat się obawia?

Ptasia grypa H10N3 i pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia u człowieka. „Pacjent zero” to 41-letni Chińczyk, który pochodzi z miasta Zhenjiang we wschodnich Chinach, niedaleko Szanghaju. Jak podają lokalne media, objawy ptasiej grupy takie jak wysoka gorączka, po raz pierwszy wystąpiły u niego 23 kwietnia. Jego stan zdrowia pogarszał się, więc został hospitalizowany, a pod koniec maja potwierdzono zakażenie ptasią grypą.

W Chinach występuje wiele różnych szczepów ptasiej grypy, a niektóre z nich sporadycznie zarażają ludzi, zwykle tych pracujących z drobiem. Nic nie wskazuje na to, że H10N3 może łatwo rozprzestrzeniać się u ludzi podaje Reuters.

  • Mężczyzna, mieszkaniec miasta Zhenjiang, został hospitalizowany 28 kwietnia , grypę zdiagnozowano u niego H10N3 28 maja – powiedziała komisja zdrowia.
  • Chińczyk zarażony ptasią grypą jest obecnie w stabilnym stanie i wkrótce ma zostać wypisany ze szpitala. Trwa także dochodzenie epidemiologiczne i obserwowane są osoby z bliskiego otoczenia zakażonego. U żadnej z nich jak na razie nie stwierdzono ptasią grypą H10N3. Nie ustalono jeszcze dokładnego źródła zakażenia.

„Tak długo, jak wirusy ptasiej grypy krążą wśród drobiu, sporadyczne zakażenia ptasią grypą u ludzi nie są zaskakujące, co jest żywym przypomnieniem, że zagrożenie pandemią grypy jest trwałe” – dodała WHO.

ZOBACZ TAKŻE: Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie Jarosława Kaczyńskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kolejne luzowanie obostrzeń już dzisiaj. Co się zmieni?

Kolejne luzowanie obostrzeń już dzisiaj. Co się zmieni?

"Estoński CIT" w Polsce kompletną porażką. Do programu przystąpiło tylko 360 spółek

„Estoński CIT” w Polsce kompletną porażką. Do programu przystąpiło tylko 360 spółek – miało być 200 tysięcy