w

Chiny – warzywa droższe niż wieprzowina

Rosnące ceny niepokoją chińskich konsumentów

Ceny warzyw w Chinach gwałtownie rosną po tym, jak ulewne deszcze zalały uprawy w tym miesiącu, podsycając obawy o ceny żywności. W tym samym czasie, konsumenci muszą przygotować się na wzrost kosztów energii w okresie poprzedzającym zimę.

Niezwykle ulewne deszcze nawiedziły północne obszary Chin we wrześniu i na początku bieżącego miesiąca, zalewając prowincję Shandong, będącą głównym miejscem uprawy warzyw.

„Wszystkie warzywa są martwe w ziemi” – powiedział Zhou Rui, rolnik, który uprawia około 7 hektarów w powiecie Juancheng w prowincji Shandong.

Cena szpinaku skoczyła do 16,67 juanów (2,61 dolarów) za kilogram w tym tygodniu z 6,67 juanów pod koniec września, wykazał indeks cen opublikowany w prowincjonalnym centrum handlu warzywami Shouguang.

  • Ceny brokułów, ogórków i kapusty wzrosły ponad dwukrotnie na północy kraju

Gwałtownie rosnące ceny są gorącym tematem na chińskim Twitterze – Weibo, gdzie wielu użytkowników twierdzi, że warzywa kosztują więcej niż wieprzowina, podstawowe mięso w kraju.

„Kolendra jest teraz po 17,8 juanów za pół kilograma, to naprawdę drożej niż wieprzowina!” napisał jeden z użytkowników we wschodniej prowincji Anhui.

  • Średnia cena hurtowa warzyw w stolicy wzrosła o 39,8 proc. od zeszłego miesiąca, a niektóre warzywa liściaste podrożały nawet o ponad 50 proc.

Władze w Pekinie ostrzegły, że ceny mogą dalej rosnąć w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ szukają źródeł zaopatrzenia w warzywa na południu, gdy temperatury w okolicach Shouguang spadają, a wysokie ceny paliw zwiększają koszty transportu.

„Jest to ostry wzrost, więc jest bardzo zauważalny” – powiedział Darin Friedrichs, starszy analityk rynku surowców w Azji w StoneX. „Możemy zobaczyć, że w odpowiedzi konsumenci ograniczają zakupy innych rzeczy” – dodał.

Wyższe ceny energii również pchają w górę koszty operacyjne szklarni, a dodatkowo nie pomagają rekordowe ceny nawozów w tym roku.

„Nasze ceny gazu ziemnego wzrosły o co najmniej 100 proc. i sądzimy, że mogą się nawet potroić do Chińskiego Nowego Roku” – powiedział Xu Dan, kierownik szklarni HortiPolaris w Pekinie, odnosząc się do najważniejszego święta w Chinach, przypadającego w lutym.


ŹRÓDŁO: Reuters


Zobacz również: Kolejna kara dla Polski od TSUE. Milion euro dziennie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

polska bedzie placic ogromna kare

Kolejna kara dla Polski od TSUE. Milion euro dziennie!

samochody mocno drozeja chaos na rynku

Używane auta mocno drożeją, nowe praktycznie nie tracą na wartości