w ,

Szwajcarski Clariant będzie produkował etanol ze słomy – to pierwszy taki zakład w Europie

Clariant inwestuje w nową technologię

Przekształcanie bel słomy w etanol ma stać się bardzo opłacalnym przedsięwzięciem w Europie, według firmy, która właśnie otworzyła zakład produkcyjny na kontynencie.

Clariant AG, szwajcarski producent chemikaliów, otworzył właśnie w Rumunii zakład produkujący tzw. zaawansowane biopaliwa, w których wykorzystuje się odpady rolne lub rośliny niejadalne do produkcji paliw, które mogą być mieszane z benzyną i olejem napędowym. Jest to ekologiczne rozwiązanie lepsze od obecnego na rynku etanolu pierwszej generacji, który jest wytwarzany z produktów spożywczych, takich jak cukier czy kukurydza.

Oszczędności węgla wynikające z nowego podejścia pozwolą na produkcję etanolu, która będzie bardziej opłacalna w porównaniu z istniejącymi procesami, powiedział Conrad Keijzer, dyrektor generalny Clariant, podczas telekonferencji.

obraz 60
Cena akcji spółki Clariant w ujęciu rocznym. Źródło: Google

Spółka zbudowała zakład głównie w celu promowania swojej technologii, którą teraz chce licencjonować innym firmom.

  • Unia Europejska wyznaczyła cel, aby w przyszłym roku co najmniej 0,2% wszystkich paliw transportowych pochodziło z zaawansowanych biopaliw, a w 2030 r. udział ten ma wzrosnąć do 2,2%.

Technologia firmy Clariant może być również wykorzystywana w przemyśle chemicznym i lotniczym. „Jest to doskonały przykład rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkulacyjnej” – powiedział Keijzer.


ŹRÓDŁO: Bloomberg


Zobacz również: Goldman Sachs twierdzi, że ceny ropy mogą być wysokie jeszcze przez długi czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

David Amess

Wielka Brytania: polityk Partii Konserwatywnej David Amess zadźgany nożem podczas spotkania z wyborcami

philips

Philips zmaga się z problemami – wycofuje z rynku 4 miliony produktów