w

Dzięki zmniejszonym stawkom VAT Niemcy zanotowali spadek cen towarów i usług

SZOK! Niemiecki rząd w ramach ciężkich, pandemicznych czasów obniżył stawki VAT co paradoksalnie przynosi pozytywny skutek: w połowie 2020 roku zmniejszono w Niemczech stawkę VAT na zwykłe towary z 19 do 16 proc., a na żywność i część pozostałych towarów z 7 do 5 proc. Cała ta operacja uszczupliła zeszłoroczne dochody budżetowe o około 20 miliardów euro.

Obniżenie podatków było elementem niemieckiej tarczy antykryzysowej.

  • W grudniu deflacja wyniosła 0,3 proc. Nadspodziewanie dobry jest także styczniowy indeks koniunktury ZEW – wzrósł z 55 do 61,8 punktu.
  • Ceny detaliczne u naszych zachodnich sąsiadów zaczęły spadać już w sierpniu zeszłego roku. To było wydarzenie nienotowane od 2016 roku. Główną przyczyną deflacji była decyzja rządu w Berlinie o obniżeniu od 1 lipca podatku VAT.

Następstwem tego posunięcia była deflacja. W zeszłym miesiącu w porównaniu z grudniem 2019 roku ceny spadły o 0,3 proc. Deflacja liczona metodą HICP była jeszcze głębsza i wyniosła 0,7 proc. HICP uwzględnia zróżnicowaną sytuację materialną gospodarstw domowych. Przy wyliczaniu wskaźników inflacji (deflacji) brana jest pod uwagę struktura wydatków typowa dla poszczególnych grup konsumentów.

  • Wskaźnik nastrojów ZEW dużo gorzej wyglądał w czasie wiosennego zamrożenia niemieckiej gospodarki. W marcu 2020 roku gwałtownie obniżył się do minus 49,5 punktu. Jednak już letnia poprawa koniunktury sprawiła, że ZEW we wrześniu został wywindowany do poziomu 77,4 punktu. W listopadzie spadł do 39 punktów, jednak dwa następne miesiące znów są lepsze.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reforma OFE. Są nowe wyliczenia w sprawie opłaty przekształceniowej

Reforma OFE. Są nowe wyliczenia w sprawie opłaty przekształceniowej

Córka Billa Gatesa zaszczepiona. Dziewczyna wyśmiewa teorie spiskowe

Córka Billa Gatesa zaszczepiona. Dziewczyna wyśmiewa teorie spiskowe