w ,

Ericsson kupi Vonage za 6,2 mld dolarów

Ericsson ogłasza duże przejęcie

Szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego Ericsson poinformował w poniedziałek, że kupi amerykańską spółkę Vonage dostarczającą usługi w chmurze za 6,2 miliarda dolarów. Ta transakcja jest zdecydowanie największą od lat i nastąpiła po przejęciu w 2020 r. amerykańskiej firmy Cradlepoint za 1,1 mld USD.

„Umowa o połączeniu została zatwierdzona jednogłośnie przez zarząd Vonage” – przekazał Ericsson w oświadczeniu.

„Transakcja opiera się na deklarowanym przez Ericsson zamiarze globalnej ekspansji w bezprzewodowej przedsiębiorczości, oferując obecnym klientom zwiększony udział w rynku wycenianym na 700 miliardów dolarów do 2030 roku” – dodano.

Ericsson - kurs akcji.
Kurs akcji Ericsson w ostatnich 5 dniach. Źródło: Google

Vonage miał sprzedaż w wysokości 1,4 miliarda dolarów w okresie 12 miesięcy do 30 września 2021 roku, z marżą na skorygowanym zysku przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją (EBITDA) w wysokości 14 proc. oraz wolnymi przepływami pieniężnymi w wysokości 109 milionów dolarów.

Przejęcie wyznacza nowy etap w historii szwedzkiej spółki. Od kiedy Borje Ekholm objął stanowisko CEO w 2017 roku, skupił się on na restrukturyzacji i ponownym ukierunkowaniu działalności po tym, jak Ericsson rozgałęził się na różne multimedia na początku lat 2000.

Zarząd spółki Ericsson powiedział, że oczekuje, iż transakcja zwiększy zysk na akcję – z wyłączeniem wpływu amortyzacji bezgotówkowej – oraz wolne przepływy pieniężne od 2024 roku. Na ten moment rynek chłodno przyjął przedstawione informacje, a akcje osunęły się o 3 proc.

Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w pierwszej połowie 2022 roku, pod warunkiem uzyskania zgody przez władze.


Zobacz również: USA: Jerome Powell wybrany na drugą kadencję szefa Fed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jerome Powell szefem FED

USA: Jerome Powell wybrany na drugą kadencję szefa Fed

cloud village ipo

NetEase rozpoczyna warte 500 mln dolarów IPO dla swojego serwisu muzycznego