Możliwe utrzymanie niskich stóp procentowych w 2022 roku:
Niskie stopy procentowe są w Polsce aktualnie bardzo kontrowersyjnym tematem. Referencyjna stopa procentowa na poziomie 0,1% jest najniższą wartością w historii. Z jednej strony słyszymy, że inflację trzeba hamować, a politykę monetarną normalizować. Z drugiej strony mamy obóz osób, który uważa, że w obecnych czasach jest to jedyne słuszne rozwiązanie, pozwalające na rozwój gospodarki.
Do drugiego obozu należy m.in. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. W artykule dla Radia Maryja zaznaczył, że obecne stopy procentowe być może zostaną utrzymane na obecnym poziomie w 2022 roku.
- Żeby wspierać proces ożywienia gospodarczego w Polsce, być może warto utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie nie tylko do końca 2021 r., ale także przez jakąś część 2022 r. – napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.
Eryk Łon dodał również, że jego zdaniem sektor bankowy radzi sobie coraz lepiej w obecnym środowisku.
Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że stabilizacja stóp na niskim poziomie sprzyja utrzymywaniu na niskim poziomie kosztów obsługi długu publicznego oraz kosztów obsługi kredytów, w tym także kredytów mieszkaniowych – podkreślił dr hab. Eryk Łon, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Usłyszeliśmy także, że inflacja ma charakter przejściowy:
Twierdzę tak przede wszystkim dlatego, że nadal konieczne jest wsparcie dla wzrostu gospodarczego a ponadto wzrost inflacji w Polsce ma w moim przekonaniu charakter przejściowy. Co ciekawe ostatnio zaprezentowano ciekawe dane ze Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że poziom tamtejszej inflacji bazowej spadł i to w stopniu większym od oczekiwań analityków.
Zobacz także: Jak inwestować w złoto? 3 tanie monety, które możesz kupować zamiast 1 uncji