w ,

Eurostat: Inflacja w całej Unii Europejskiej rośnie. Polska na drugim miejscu

Polska już od wielu miesięcy stoi na czele rankingu najwyższej inflacji w Unii Europejskiej. Tym razem, w lipcowym odczycie, zajęliśmy drugie miejsce – tuż za Estonią.

  • W lipcu ceny w naszym kraju wzrosły o 4,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku – poinformował Eurostat.

Ten sam wynik osiągnęły Węgry, które jeszcze niedawno były na pierwszym miejscu. Jednak tamtejszy bank centralny zareagował na rosnące ceny podwyżką stóp procentowych.

Narodowy Bank Węgier był pierwszym krajem w naszej części Europy, który podniósł stopy procentowe. W lipcu zrobiono to po raz kolejny, Węgrzy podnieśli stopy procentowe o 30 punktów bazowych, referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 0,9 proc. do 1,2 proc. W Polsce nadal wynosi ona 0,1 proc.


Dowiedz się więcej: Węgry znów podnoszą stopy procentowe! Walka z inflacją trwa!


  • Najniższą inflację zanotowano na Malcie (0,3 proc.), w Grecji (0,7 proc.) oraz we Włoszech (1 proc.).
  • Średnio w Unii Europejskiej ceny wzrosły o 2,5 proc., z kolei w strefie euro wskaźnik wyniósł 1,9 proc. Eurostat wylicza również, że w porównaniu z czerwcem w dziewięciu krajach członkowskich inflacja osłabła, w dwóch była stabilna, a w szesnastu wzrosła.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Reformy na kubańskim rynku [WIDEO]

Reformy na kubańskim rynku [WIDEO]

Ucieczka z 610 mln USD - Tygodniowy przegląd rynku kryptowalut

Ucieczka z 610 mln USD – Tygodniowy przegląd rynku kryptowalut