w ,

Fundusz klimatyczny Billa Gatesa planuje zainwestować 15 mld dolarów w czyste technologie

Inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną

Breakthrough Energy Catalyst, fundusz wspierany przez miliardera Billa Gatesa, planuje zainwestować 15 miliardów dolarów w projekty z zakresu czystych technologii w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

BEC to fundusz działający w ramach szerszej grupy Breakthrough Energy, założonej przez Gatesa w 2015 roku. Do tej pory zebrał ponad 1,5 mld dolarów od firm i organizacji charytatywnych, jednak dyrektor zarządzający funduszem, Jonah Goldman w rozmowie z Financial Times powiedział, że fundusz docelowo planuje zainwestować 10-krotność tej kwoty, czyli 15 mld dolarów.

Na swojej stronie internetowej Breakthrough Energy opisuje BEC jako „program mający na celu zademonstrowanie, w jaki sposób możemy finansować, produkować i kupować nowe rozwiązania, które będą podstawą gospodarki niskoemisyjnej„. Fundusz początkowo skupi się na bezpośrednim wychwytywaniu powietrza, zielonym wodorze, długotrwałym magazynowaniu energii oraz zrównoważonym paliwie lotniczym. Fundusz planuje inwestować w duże projekty, które w przeciwnym razie nie byłyby finansowo opłacalne. Będzie dokonywał darowizn, inwestycji kapitałowych na rynku wtórnym i umów na odbiór produktów, jak podaje Financial Times.

Breakthrough Energy Catalyst ogłosił we wrześniu, że zapewnił sobie inwestycje od Microsoftu, BlackRock, General Motors, American Airlines, Boston Consulting Group, Bank of America i ArcelorMittal. Ponadto otrzymał również wsparcie od Departamentu Energii USA oraz wykonawczego ramienia UE, Komisji Europejskiej.


Fot. Dati Bendo/Wikimedia Commons

Zobacz również: Putin o sytuacji w Kazachstanie: nie pozwolimy na rewolucje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

marlena molag

Polski Ład: emeryci dostaną wyrównanie w lutym

lufthansa wykonuje puste loty

Linie lotnicze wykonują loty niemal bez pasażerów. Wszystko przez unijne przepisy