w ,

General Electric podzieli się na 3 spółki skupiające się na lotnictwie, ochronie zdrowia i energetyce

Podział General Electric

Amerykański gigant przemysłowy General Electric podzieli się na trzy spółki, po tym jak przez lata jego akcje były niedowartościowane.

  • General Electric Company – amerykański konglomerat z siedzibą w Fairfield działający między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych
  • W roku 2014 GE zajął 27 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune

Spółka zostanie podzielona na odrębne jednostki skupiające się na lotnictwie, ochronie zdrowia i energetyce. GE planuje wydzielić jednostkę opieki zdrowotnej na początku 2023 roku, a jednostkę energetyczną na początku 2024 roku, podała spółka w komunikacie.

„Tworząc trzy wiodące w branży, globalne spółki publiczne, każda z nich może skorzystać z większej koncentracji, dostosowanej alokacji kapitału i elastyczności strategicznej, aby napędzać długoterminowy wzrost i wartość dla klientów, inwestorów i pracowników” – powiedział prezes Lawrence Culp w oświadczeniu towarzyszącym ogłoszeniu. „Wykorzystujemy naszą wiedzę technologiczną, przywództwo i globalny zasięg, aby lepiej służyć naszym klientom” – dodał.

General Electrics - kurs akcji
Kurs akcji General Electric w ostatnich 5 latach. Źródło: Google

Historia

General Electric zostało założone pod koniec 1800 roku przez Thomasa Edisona i przeszło kilka transformacji w ciągu ostatniego stulecia, gdy zmieniała się gospodarka Stanów Zjednoczonych, stając się liderem w produkcji urządzeń, silników odrzutowych i turbin energetycznych.

Konglomerat rozwijał się szybko w latach 80-tych pod rządami Jacka Welcha, wchodząc w usługi finansowe i media poprzez zakup NBC, osiągając po drodze godny pozazdroszczenia wzrost zysków i zwrotów dla inwestorów.

Jeszcze na początku XXI wieku General Electrics było największą firmą pod względem wartości rynkowej, ale potem nastąpił kryzys finansowy. Spółka obciążona kłopotami finansowymi, nigdy nie była już w stanie powrócić na szczyt.

Obecny prezes Lawrence Culp, który wcześniej kierował Danaher, objął stanowisko swoje stanowisko w 2018 roku. Od tego czasu spółka wydzieliła lub sprzedała kilka swoich jednostek, ponieważ Culp próbuje uprościć strukturę biznesową konglomeratu.

W ostatnich latach spółka boryka się również z wysokim poziomem zadłużenia, które wzbudza sceptycyzm na Wall Street. Struktury kapitałowe nowych jednostek zostaną ogłoszone w późniejszym terminie, jak poinformowało General Electrics. Spółka przekazała również, że wykorzysta wpływy z niedawnej sprzedaży swojej jednostki finansującej lotnictwo do spłaty zadłużenia.


Zobacz również: Ogromny wyciek danych z platformy Robinhood służącej do obrotu akcjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przeglad rynku kryptowalut bitcoin ethereum

Uwaga skupia się na regulacjach, bankach i burmistrzach – Tygodniowy przegląd rynku kryptowalut

Australia COP26

Kapitalizm, a nie rząd rozwiąże problem zmian klimatycznych – powiedział premier Australii