w ,

Goldman Sachs twierdzi, że ceny ropy mogą być wysokie jeszcze przez długi czas

Ceny ropy naftowej mogą pozostać na wysokich poziomach w najbliższych latach, ponieważ popyt odbija się, a podaż pozostaje napięta – uważa szef działu badań energetycznych Goldman Sachs.

Damien Courvalin, który jest również starszym strategiem ds. surowców, powiedział, że podstawy rynkowe uzasadniają wyższe ceny i prognoza banku dla ropy Brent wynosi średnio 85 dolarów za baryłkę przez kilka następnych lat.

„To nie jest przejściowy szok zimowy, jak to może być w przypadku gazu. To jest tak naprawdę początek istotnego wzrostu cen ropy” – powiedział szef działu badań energetycznych.

  • Goldman Sachs zakłada, że do końca roku ropa Brent osiągnie poziom 90 dolarów za baryłkę
ropa brent
Cena kontraktów terminowych na ropę Brent w ujęciu rocznym. Źródło: investing.com

Rynek ropy jest w „najdłuższym deficycie, jaki widzieliśmy od dziesięcioleci”, a popyt będzie nadal przewyższał podaż w zimie, powiedział Courvalin. Brak inwestycji w wydobycie ropy przy rosnącym popycie wskazuje na „utrzymywanie się wysokich cen” przynajmniej w przyszłym roku – dodał.

„To, co dzieje się na rynku węgla – gdzie ceny są rekordowo wysokie, bo podaż kurczy się szybciej niż popyt – jest znakiem ostrzegawczym dla ropy” – zauważył starszy strateg ds. surowców Goldman Sachs.

https://twitter.com/GoldmanSachs/status/1448635528912556034?s=20

Aktywność wiertnicza na rynku ropy naftowej nie uległa znacznemu ożywieniu po stronie podaży, podczas gdy popyt stale rośnie.

Musi być świadomość, że przejście na czystszą energię zajmie dużo czasu, a wezwania do zaprzestania inwestycji w dostawy węglowodorów spowodują jedynie „znacznie wyższe ceny energii w nadchodzących latach” – zaznaczył Damien Courvalin.

Mimo że kontrakty terminowe na ropę wzrosły w tym roku o ponad 60% i osiągnęły wieloletnie maksima to producenci ropy nie zwiększyli podaży. Koncentrują się na zwrocie gotówki akcjonariuszom.

„To klucz do trwałości wyższych cen” – podsumował Courvalin, dodając, że jego zdaniem popyt na ropę osiągnie nowe rekordowe poziomy w 2022 i 2023 roku.


ŹRÓDŁO: CNBC


Zobacz również: ASML – holenderska spółka technologiczna z potencjałem do wzrostu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gowin o budżecie: rząd ukrywa 70 mld deficytu

Gowin o budżecie: rząd ukrywa 70 mld deficytu

w niemczech wprowadzono opaski dla zaszczepionych

Niemcy: Uczelnie wyższe wprowadzają opaski dla osób zaszczepionych