w

HIPERINFLACJA: Wenezuela wprowadza banknoty jednomilionowe

W skutek gigantycznej hiperinflacji, od 8 marca w Wenezueli do obiegu trafią nowe banknoty o nominałach 200 000, 500 000 i 1 milion boliwarów.

Agencja RIA Nowosti: Nowe banknoty o nominałach 200 tysięcy, 500 tysięcy i 1 milion suwerennych boliwarów zaczną być wprowadzane do obiegu krok po kroku od 8 marca 2021 r.” – informuje bank centralny Wenezueli. Urzędnicy zapewniają, że nowe banknoty powinny odpowiadać potrzebom krajowej gospodarki.

  • Na koniec 2018 roku inflacja w kraju wyniosła milion siedemset tysięcy procent. W 2019 roku inflacja w Wenezueli wyniosła ponad 9585 procent.
  • To dane rządowe, które zdaniem ekspertów są zaniżone. MFW ocenił poziom inflacji w 2019 r na 200 tysięcy procent. W 2020 r inflacja sięgnęła pół 0,5 miliona procent.

Za otrzymane wynagrodzenia Wenezuelczycy nie są w stanie nic kupić. Miejscowy pieniądz – boliwar przestał funkcjonować, handel odbywa się w dolarach. Z kraju wyemigrowało już kilka milionów ludzi, szukając lepszego życia w sąsiednich państwach, głównie w Kolumbii.

Kraj pogrążony jest w chaosie

Brakuje wszystkiego, wzrosła przestępczość i poczucie zagrożenia, wydobycie ropy – głównego źródła dewiz spadło do poziomu najniższego w historii. Z zagranicznych firm w Wenezueli pozostali jedynie Rosjanie, którzy praktycznie przejęli kontrolę nad sektorem wydobywczym.

Obecnie 1 dolar amerykański to ponad 1,8 miliona boliwarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

USA: Senat przegłosował pakiet pomocowy. Helikopter zrzuci po 1400 dolarów

USA: Senat przegłosował pakiet pomocowy. Helikopter zrzuci po 1400 dolarów

OPEC+ podwyższa cenę ropy – nerwowo na rynku surowców

OPEC+ podwyższa cenę ropy – nerwowo na rynku surowców