w

Impeachment Donalda Trumpa za “podżeganie do powstania”.

USA. Izba Reprezentantów przegłosowała w środę artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, w którym zarzuca mu “podżeganie do powstania”. 

Za artykułem zagłosowało 232 parlamentarzystów, w tym 10 republikanów. 197 było “przeciw”.

  • Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata. Spór dotyczy tego, czy i jaką odpowiedzialność za szturm i przemoc na Kapitolu ponosi Trump oraz czy wzywał do niego swoich sympatyków w poprzedzającym atak przemówieniu sprzed Białego Domu.
  • Teraz sprawa trafi do Senatu, gdzie proces prezydenta rozpocząć się może już w przyszłym tygodniu.
  • Republikański przywódca swoimi działaniami miał również zagrozić bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych, a także integralności systemu demokratycznego. Kolejny zarzut dotyczył zakłócenia pokojowego przekazania władzy.

To ułatwi pozbycie się Trumpa z partii

Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, de facto “nr 2” po prezydencie w partii, powiedział swoim współpracownikom, że jego zdaniem gospodarz Białego Domu zasługuje na impeachment i cieszy się, że demokraci rozpoczynają tę procedurę – zauważa PAP, przywołując amerykańskie media.

Donald Trump wydał oświadczenie

Donald Trump wydał oświadczenie. Polityk zaapelował o powstrzymanie się od przemocy i zapewnił, że jest przeciwny wszelkim aktom wandalizmu.

  • Prezydent USA zapewnił, że on sam “tego nie popiera i Stany Zjednoczone również tego nie akceptują”. “Wzywam wszystkich Amerykanów, aby pomogli złagodzić napięcia i uspokoić nastroje” – dodał Trump.

Zwolennicy Donalda Trumpa weszli do Kongresu w trakcie procedury zatwierdzania rezultatów wyborczych przez parlamentarzystów. W trakcie zamieszek zginęło pięć osób, w tym policjant oraz kobieta popierająca prezydenta USA.

Trump to trzeci amerykański przywódca, który został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia. Wcześniej doszło do tej sytuacji w przypadku Andrew Johnsona oraz Billa Clintona. Z kolei Richard M. Nixon zrezygnował z prezydentury, aby uniknąć oskarżenia.

LOCKDOWN Z KARTONU: po #góralskimVETO czas na #bałtyckieVETO

Konfederacja bada “lukratywne posady” w spółkach Skarbu Państwa