Turcja szokuje swoimi metodami w walce z inflacją
Bank centralny Turcji zaszokował rynki obniżając stopy procentowe o 200 punktów bazowych, z 18 do 16 procent, wysyłając tym samym lirę do nowego najniższego poziomu w historii i realizując żądane prezydenta Tayyipa Erdogana, pomimo bardzo wysokiej i stale rosnącej inflacji.
- Inflacja CPI we wrześniu w Turcji wyniosła 19,6 procenta, rosnąc nieprzerwanie od września 2019 z poziomu 8,5 proc.
Turecki bank powiedział, że nie będzie zbyt wiele miejsca na kolejne obniżki stóp w tym roku, biorąc pod uwagę to, co nazwał przejściową presją cenową na żywność, energię i inne towary importowane, które spowodowały wzrost kosztów utrzymania Turków w miarę słabnięcia waluty.
Obniżka stóp była dwukrotnie wyższa względem szacunków analityków rynkowych, którzy przewidywali spadek o 50 lub 100 punktów bazowych.
Analitycy nazwali ostatnie cięcie lekkomyślnym – jest sprzeczne z zasadami świata, w których inflacja jest w miarę możliwości hamowana podnoszeniem stóp procentowych przez banki centralne.
„Ruch ten jest zgodny z poglądami Erdogana, ale jego polityka monetarna jest po prostu błędna i teraz istnieje ryzyko, że realna gospodarka zostanie poważnie zraniona przez walutę”, powiedział Ulrich Leuchtman, analityk Commerzbanku we Frankfurcie. „Wszystko to może się skończyć tylko krachem liry” – dodał.
Lira osłabiła się aż o 3 proc. do rekordowego poziomu 9,501 w stosunku do dolara. W tym roku straciła 22 proc. z czego większość spadku nastąpiła od początku września, kiedy bank zaczął dawać niepokojące sygnały.
Erdogan od dawna nawołuje do stymulacji monetarnej w celu zwiększenia kredytu, eksportu i zatrudnienia, a w ciągu mniej niż 2 i pół roku zwolnił trzech ostatnich prezesów banku centralnego. Podkopało to wiarygodność banku i nakłoniło zagranicznych inwestorów do ucieczki.
Prezydent, który sam siebie określa mianem wroga stóp procentowych, zwolnił w zeszłym tygodniu trzech kolejnych członków Komitetu Polityki Pieniężnej – w tym dwóch, o których mówiło się, że sprzeciwiają się cięciom stóp – co otworzyło drogę do dalszego poluzowania polityki pieniężnej.
ŹRÓDŁO: REUTERS
Zobacz również: Walka z inflacją. Węgry podnoszą stopy procentowe