w ,

Węgry podnoszą stopy procentowe do 1,8 proc.

Stopy procentowe na Węgrzech znowu poszły w górę

Narodowy Bank Węgier konsekwentnie podnosi stopy procentowe, by walczyć z inflacją. To już piąta taka zmiana w od czerwca tego roku.

Referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,65 proc. do 1,80 proc. Takie posunięcie szło w parze z oczekiwaniami większości analityków.

  • Polski bank centralny w październiku podniósł stopy procentowe z 0,1 do 0,5 proc.

Głównym powodem pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech pozostaje inflacja, która nad Balatonem utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej. We wrześniu inflacja CPI na Węgrzech wyniosła 5,5 proc., a w Polsce 5,9 proc. – osiągając tym samym najwyższy wynik od 20 lat.

Sytuacja w Polsce

Stopy procentowe w Polsce spadały nieprzerwanie od maja 2012 roku, aż do października b.r. Na początku pandemii, w marcu 2020 roku znajdowały się na poziomie 1 proc., a na koniec maja wynosiły już zaledwie 0,1 proc. Niestety, rosnąca inflacja może wymusić ich podniesienie.

Ekonomiści zwracają uwagę, że nie można wykluczyć, iż stopy procentowe wzrosną do poziomu nawet wyższego niż przed pandemią. Dla wielu polaków posiadających kredyty hipoteczne z pewnością nie jest to dobra wiadomość.

„Przywracanie poziomu stóp procentowych sprzed pandemii, w bardzo ostrożnym tempie, jest nieuniknione, ale nie można na razie powiedzieć, jaki mógłby być harmonogram zmian” – powiedziała w Radiu Wnet członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.


Zobacz również: Wielka Brytania: kryzys na rynku pracy. Amazon oferuje bonusy w wysokości nawet 3000 funtów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

amazon

Wielka Brytania: kryzys na rynku pracy. Amazon oferuje bonusy w wysokości nawet 3000 funtów

Minister Zdrowia

Minister zdrowia: Polityka upomnień za brak maseczek się skończyła. Będą ostre mandaty