w

Wielka Brytania: kryzys na rynku pracy. Amazon oferuje bonusy w wysokości nawet 3000 funtów

Amazon walczy o pracowników

Niedobór siły roboczej zmusza brytyjskie firmy do podniesienia płac, aby konkurować o pracowników.

Gigant e-commerce rozpoczął ofensywę w celu pozyskania przed Świętami Bożego Narodzenia aż 20000 pracowników. Łatwo w tym roku nie będzie, z uwagi na niedobory pracowników w wielu sektorach brytyjskiej gospodarki, dlatego dla nowo zatrudnionych ustalił bonus w wysokości od 1000 do nawet 3000 funtów. Dodatkowo pracownicy sezonowi mają otrzymać 10 funtów za godzinę pracy, co w przeliczeniu rocznym daje 18200 funtów (blisko 2000 funtów więcej, niż wynosi płaca minimalna)

Agresywne działania Amazona w zakresie zatrudniania pracowników są odzwierciedleniem problemu z siłą roboczą, który obejmuje cały przemysł w Wielkiej Brytanii.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje 100 tysięcy kierowców ciężarówek, co zakłóca dostawy i prowadzi do pustych półek sklepowych, zaległości w portach i problemów na stacjach benzynowych. Branże takie jak rolnictwo, magazynowanie, przetwórstwo żywności i hotelarstwo również ostrzegły przed dotkliwymi brakami pracowników.

  • Dane z brytyjskiego urzędu statystycznego wskazują, że liczba wolnych miejsc pracy w okresie od lipca do września osiągnęła rekordowy poziom 1,1 miliona

Graham Sheen, sekretarz brytyjskiego stowarzyszenia The Bonded Warehousekeepers Association, powiedział, że brakuje pracowników magazynowych, szczególnie po Brexicie.

„Jeśli przyjeżdżasz z innego kraju, musisz zarobić co najmniej 26 tysięcy funtów, aby otrzymać wizę pracowniczą – ludzie, którzy idą do magazynowania, nie zarobią takich pieniędzy” – wyjaśnił. „Więc nie zamierzają iść do magazynowania”.

Sheen zauważył, że inne firmy w branży magazynowej będą prawdopodobnie zmuszone do ponownego przemyślenia tego, co oferują pracownikom, biorąc pod uwagę bonusy i stawki płacowe oferowane przez Amazon.

„Dla innych firm, aby spróbować osiągnąć ten poziom, to duża inwestycja, ale jest to po prostu coś, w co będą musieli zainwestować, czy to premie, czy zwiększone stawki płac, co ostatecznie powoduje wzrost kosztów w celu pozyskania najlepszych ludzi” – powiedział.


ŹRÓDŁO: CNBC


Zobacz również: Rosja nie zwiększy dostaw gazu ziemnego do Europy, mimo obietnicy Putina o pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rosja

Rosja nie zwiększy dostaw gazu ziemnego do Europy, mimo obietnicy Putina o pomocy

stopy procentowe

Węgry podnoszą stopy procentowe do 1,8 proc.