w

Wszyscy mają problemy z inflacją. Wzrost cen w Wielkiej Brytanii najszybszy od 30 lat

2022 rok może dla wielu państw okazać się czasem, kiedy ceny będą rosnąć jeszcze szybciej. Praktycznie każdy odczuwa zjawisko wysokiej inflacji na swojej skórze. Pokazały to m.in. grudniowe odczyty. Tego miesiąca inflacja w Polsce wyniosła 8,6%. Lekko nie mieli również mieszkańcy Wielkiej Brytanii, bowiem inflacja w UK przyśpieszyła w grudniu do 5,4%, co było najwyższym wynikiem od kwietnia 1992 roku, kiedy ceny rosły w tempie 7,2% r/r.

Inflacja w Wielkiej Brytanii przyśpieszyła

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii w grudniu wyniosła 5,4% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Wzrosła ona z 5,1% w listopadzie, co było rekordem dziesięciolecia. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się wzrostu o 5,2%.

  • Rynki będą uważnie obserwować kolejne posiedzenie Banku Anglii, które odbędzie się 3 lutego, a decydenci rozważą kolejną podwyżkę stóp procentowych po podwyżce o 15 punktów bazowych do 0,25% w grudniu.
  • Dla porównania, inflacja w listopadzie wynosiła 4,2% r/r. Ekonomiści w tym kraju spodziewają się w 2022 roku znacznego przyśpieszenia wzrostu cen.
Inflacja w Wielkiej Brytanii
Inflacja w Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koparka wielonaczyniowa

Kopalnie dostaną ponad 6 mld zł od państwa

prawie pol miliona na kwarantannie

Prawie pół miliona ludzi przebywa na kwarantannie. W ciągu 24 godzin przybyło 116 tys. takich osób