w

Izrael znosi restrykcje: restauracje i hotele znów otwarte

Izrael po masowym szczepieniu znosi obostrzenia. Minister zdrowia wydaje tzw. zielone przepustki, czyli zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub przebycie zakażenia koronawirusem.

  • Rząd zdecydował o ponownym otwarciu restauracji, hoteli oraz dopuścił organizowanie imprez do 300 osób. W trybie stacjonarnym znów funkcjonować mają szkoły.

Agencja Reuter cytuje premiera Izraela Benjamina Netanjahu: Nadal musimy się pilnować, musimy nosić maseczki, utrzymywać wymagany dystans, ale wychodzimy z tego.

Premier uczcił poluzowanie restrykcji wizytą w kawiarni w towarzystwie burmistrza Jerozolimy Mosze Leona.

Sukces masowych szczepień

Decyzja o luzowaniu obostrzeń w Izraelu związana jest z tempem akcji szczepień w tym kraju.

  • Dotychczas ok. 40 proc. mieszkańców tego kraju otrzymało już obie dawki szczepionki, a kolejne 13 proc. jedną dawkę.
  • Spośród 9,3 mln Izraelczyków około 3 mln nie kwalifikuje się do szczepienia. W skład tej grupy wchodzą dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia oraz ozdrowieńcy.
  • Przedstawiciele służby zdrowia ostrzegają jednak, że rosnąca liczba zakażeń może spowodować kolejny lockdown, co z kolei może osłabić nadzieje Netanjahu na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, które zaplanowano na 23 marca. Swoją narrację przedwyborczą urzędującego premier opiera na obietnicy braku konieczności wprowadzania czwartego lockdownu.
imagec352d8a546a8717b

Sondaże pokazują, że prawicowa partia Likud Netanjahu zdobędzie najwięcej głosów w wyborach do Knesetu, jednak jego rywal, Jair Lapid z centrowego Jesz Atid, ma szansę na stworzenie koalicji i utworzenia kolejnego rządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Ład Morawieckiego: podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

Nowy Ład Morawieckiego: podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

“Bomba” podatkowa. Nowy Ład przyniesie podwyżki podatków dla bogatych

„Bomba” podatkowa. Nowy Ład przyniesie podwyżki podatków dla bogatych