w

Joe Biden wstrzymuje wycofanie żołnierzy z Niemiec

Joe Biden wstrzymuje wycofanie żołnierzy z Niemiec

Podczas czwartkowego przemówienia Biden zapowiedział szeroki reset amerykańskiej polityki zagranicznej. “Ameryka wróciła. Dyplomacja wróciła. Będziemy odbudowywać nasze sojusze” – mówił prezydent USA w Departamencie Stanu.

Polityka zagraniczna Joe Bidena

W czerwcu ub. roku poprzedni prezydent Donald Trump ogłosił, że zamierza znacznie zmniejszyć liczbę amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech, chcąc zredukować ich liczbę o 12 tysięcy – do 25 tysięcy.

5600 żołnierzy miało trafić do państw NATO w tym Polski.

Trump oskarżał Berlin, że przeznaczają zbyt mało środków na obronność.

  • W ciągu czterech lat kadencji Donalda Trumpa relacje między Niemcami a USA uległy osłabieniu.
  • “Niemcy płacą z ociąganiem się 1 procent PKB na NATO, podczas gdy my płacimy 4 procent z o wiele większego PKB. Czy ktoś uważa, że to ma sens? Chronimy Europę, co jest słuszne, ale z wielką stratą finansową, a w zamian jesteśmy niesprawiedliwie łupieni na handlu. Nadchodzi zmiana!” – oceniał Trump.

Wycofanie żołnierzy, a interes narodowy USA

  • Rozpoczęciu realizacji tego planu za kadencji Donalda Trumpa zapobiegło, wbrew jego woli, uchwalenie pakietu ustaw dotyczącego budżetu obronnego USA. Zarówno Demokraci jak i Republikanie zadecydowali wtedy o zablokowaniu akcji wycofywania żołnierzy.
  • W tekście ustawy znalazło się sformułowanie, że sekretarz obrony USA powinien przedłożyć Kongresowi raport, na podstawie którego dałoby się udowodnić, czy taka akcja leży w narodowym interesie USA. Najwcześniej 120 dni później liczba stacjonowanych w Niemczech żołnierzy amerykańskich mogłaby spaść poniżej 34 tysięcy 500 ludzi.

Co myślisz?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. NATO już pokazało że potrafi się wypiąć na państwo będące członkiem sojuszu jeśli nie ma w tym jakiegoś`interesu. Zatrzymując wojska w Niemczech wskazują gdzie ich zdaniem są granice sojuszu,. Polska jest potrzebna jako ewentualny pas graniczny i dawca kapitału ( 4% PKB ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Największy pojedynek w historii pokera zakończony! Znamy zwycięzcę

Największy pojedynek w historii pokera zakończony! Znamy zwycięzcę

Poczta Polska dalej przechowuje pakiety Sasina – chcą na nich zarobić

Poczta Polska dalej przechowuje pakiety Sasina – chcą na nich zarobić