w

Joe Biden wstrzymuje wycofanie żołnierzy z Niemiec

Podczas czwartkowego przemówienia Biden zapowiedział szeroki reset amerykańskiej polityki zagranicznej. „Ameryka wróciła. Dyplomacja wróciła. Będziemy odbudowywać nasze sojusze” – mówił prezydent USA w Departamencie Stanu.

Polityka zagraniczna Joe Bidena

W czerwcu ub. roku poprzedni prezydent Donald Trump ogłosił, że zamierza znacznie zmniejszyć liczbę amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech, chcąc zredukować ich liczbę o 12 tysięcy – do 25 tysięcy.

5600 żołnierzy miało trafić do państw NATO w tym Polski.

Trump oskarżał Berlin, że przeznaczają zbyt mało środków na obronność.

  • W ciągu czterech lat kadencji Donalda Trumpa relacje między Niemcami a USA uległy osłabieniu.
  • „Niemcy płacą z ociąganiem się 1 procent PKB na NATO, podczas gdy my płacimy 4 procent z o wiele większego PKB. Czy ktoś uważa, że to ma sens? Chronimy Europę, co jest słuszne, ale z wielką stratą finansową, a w zamian jesteśmy niesprawiedliwie łupieni na handlu. Nadchodzi zmiana!” – oceniał Trump.

Wycofanie żołnierzy, a interes narodowy USA

  • Rozpoczęciu realizacji tego planu za kadencji Donalda Trumpa zapobiegło, wbrew jego woli, uchwalenie pakietu ustaw dotyczącego budżetu obronnego USA. Zarówno Demokraci jak i Republikanie zadecydowali wtedy o zablokowaniu akcji wycofywania żołnierzy.
  • W tekście ustawy znalazło się sformułowanie, że sekretarz obrony USA powinien przedłożyć Kongresowi raport, na podstawie którego dałoby się udowodnić, czy taka akcja leży w narodowym interesie USA. Najwcześniej 120 dni później liczba stacjonowanych w Niemczech żołnierzy amerykańskich mogłaby spaść poniżej 34 tysięcy 500 ludzi.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. NATO już pokazało że potrafi się wypiąć na państwo będące członkiem sojuszu jeśli nie ma w tym jakiegoś`interesu. Zatrzymując wojska w Niemczech wskazują gdzie ich zdaniem są granice sojuszu,. Polska jest potrzebna jako ewentualny pas graniczny i dawca kapitału ( 4% PKB ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Największy pojedynek w historii pokera zakończony! Znamy zwycięzcę

Największy pojedynek w historii pokera zakończony! Znamy zwycięzcę

Poczta Polska dalej przechowuje pakiety Sasina – chcą na nich zarobić

Poczta Polska dalej przechowuje pakiety Sasina – chcą na nich zarobić