w

Joe Biden wycofuje wojska z Afganistanu

Biden wycofuje wojska z Afganistanu:

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie poinformował w środę o wycofaniu do 11 września amerykańskich wojsk z Afganistanu. – Czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki. Nie przerzucę odpowiedzialności zarządzania oddziałami USA w Afganistanie na kolejnego, piątego z kolei prezydenta – oświadczył.

  • Biały dom już we wtorek ogłosił, że od 11 września, czyli w dwudziestą rocznicę zamachów 2001 roku, wszystkie amerykańskie oddziały opuszczą Afganistan. W środę poinformował o tym Biden.

– Jestem teraz czwartym amerykańskim prezydentem, który zarządza obecnością amerykańskich wojsk w Afganistanie. (…) Nie przerzucę tej odpowiedzialności na piątego – powiedział Biden.

  • Prezydent obiecał dalszą pomoc humanitarną dla Afganistanu oraz wsparcie dyplomatyczne, w tym przy negocjacjach między władzami afgańskimi a talibanem.
  • Oficjalnie Stany Zjednoczone utrzymują obecnie w Afganistanie około 2,5 tys. żołnierzy. Poprzedni prezydent USA Donald Trump po negocjacjach z talibami wyznaczył w ubiegłym roku termin wycofania się wszystkich amerykańskich oddziałów na 1 maja.
  • Ustalenia Białego Domu przewidują, że Stany Zjednoczone pomogą wycofać się z Afganistanu około 7 tys. żołnierzy NATO. W tym azjatyckim kraju z amerykańskich oddziałów pozostać mają jedynie te, które będą ochraniać dyplomatów USA w ambasadzie w Kabulu.

Decyzja Bidena spotyka się z mieszanymi reakcjami w Kongresie. Niektórzy parlamentarzyści obawiają się, że zbyt szybkie opuszczenie Afganistanu może spowodować pogorszenie warunków w kraju zdewastowanym konfliktem i narazić na ryzyko oddziały USA. Progresywne skrzydło Demokratów oraz część Republikanów wyjście z Afganistanu przyjmuje jednak z radością i ulgą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych.

Ujemne oprocentowanie depozytów? Prezes UOKiK interweniuje

Jakiś czas temu na jednym z forów wyciekły dane 533 milionów użytkowników Facebooka, w tym dane 2,5 miliona Polaków. Wśród ofiar wycieku byli mieszkańcy 106 krajów z całego świata. Łupem przestępców nie padły hasła czy też treść prywatnych wiadomości. W pliku znajdowały się:

Rozpoczęło się śledztwo ws. wielkiego wycieku danych z Facebooka