w

Koniec plastikowych sztućców i słomek. Czas na opróżnienie magazynów do 3 lipca

Koniec plastikowych sztućców i słomek.

Wraz z nowym rokiem, w życie wchodzi zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców, słomek oraz mieszadełek. Tyczy się to również styropianowych kubków i opakowań na żywność.

ALE. Nie dzwoń na policję, jeżeli zostanie Ci podany posiłek na plastikowym talerzu. Czas na opróżnienie magazynów jest do 3 lipca 2021r, firmy muszą się pozbyć zalegających produktów.

  • Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich- podaje WWF. Organizacja przypomina, że walka z plastikiem w Unii Europejskiej przybrała na sile od 2018 r. Wówczas 4 lipca wszedł w życie tzw. Pakiet odpadowy. Marzec 2019 r przyniósł zatwierdzenie przez Parlament Europejski Dyrektywy Plastikowej.

Dyrektywa plastikowa to szereg przepisów, stopniowo wycofujących nieprzetwarzalny plastik z produkcji na terenie UE.  Jej najważniejsze założenia to:

  • Od 2021 roku zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku  – patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki.
  • Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić  do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników.
  • Od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30 proc..
  • Do 2025 roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść  77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Ewa Chodkiewicz, z WWF Polska informuje, że w Polsce mówi się też powoli o wprowadzeniu powszechnego systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych, bez którego osiągnięcie celu selektywnej zbiórki plastikowych butelek na poziomie 77 proc. byłoby niemożliwe. – Taki system działa z powodzeniem w 10-ciu krajach UE. Na sąsiadującej z nami Litwie udaje się dzięki niemu zebrać z rynku 90 proc. szklanych i plastikowych butelek. Nie ma powodów dla których nie mogłoby i nam się udać – dodaje.

ŹRÓDŁO

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Rok 2021 czas zacząć. Jaki jest plan NFZ?

Rok 2021 czas zacząć. Jaki jest plan NFZ?

Drożeje woda mineralna, ponieważ… podatek od cukru

Drożeje woda mineralna, ponieważ… podatek od cukru