w ,

Kapitalizacja rynkowa Lucid Motors wyprzedza Forda. Kurs akcji dynamicznie rośnie

Lucid bliski 90 mld dolarów kapitalizacji

Wartość rynkowa Lucid Motors wynosi 89,9 mld dolarów, wyprzedzając tym samym Ford Motor Company. Skokowy wzrost cen akcji – aż o 24 proc. – był wynikiem informacji podanej przez zarząd o znacznie większej liczbie rezerwacji na pierwsze pojazdy oraz o tym, że plany produkcyjne na 2022 rok nie są zagrożone.

Kolejnym celem Lucid będzie prześcignięcie General Motors, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 90,9 mld dolarów.

Lucid - kurs akcji
Kurs akcji Lucid Group w ostatnich 6 miesiącach. Źródło: Google

Dyrektor generalny Peter Rawlinson, powiedział w poniedziałkowym wywiadzie, że wierzy, iż przed start-upem jest jeszcze długa droga wzrostu i ostateczna wycena będzie bliżej lidera branży – Tesli.

Rawlinson, były członek zarządu Tesli, regularnie porównuje Lucid do swojego byłego pracodawcy pod względem technologii i ogólnego rozwoju pojazdów elektrycznych. On i dyrektor finansowy Sherry House powiedzieli w jednym z wywiadów, że ostatni wzrost akcji firmy jest dowodem na to, że Wall Street postrzega już Lucid bardziej jak Teslę niż tradycyjnego producenta samochodów.

Kapitalizacja rynkowa Lucid jest wciąż znacznie niższa niż Tesli, która w tym roku osiągnęła ponad 1 bilion dolarów. Rivian, kolejny start-up samochodów elektrycznych, który wszedł na giełdę w zeszłym tygodniu, może pochwalić się kapitalizacją rynkową w wysokości około 146 miliardów dolarów.

rivian kurs akcji
Kurs akcji Rivian. Źródło: Google

„Czuję się świetnie z ceną naszych akcji” – powiedział dyrektor finansowy Lucid Sherry House. „Widzę, że jesteśmy postrzegani jako firma technologiczna z platformą, która jest rozszerzalna na wiele wariantów pojazdów” – dodał.

Pierwszy samochód Lucid nosi nazwę Air. Pod koniec października firma zaczęła dostarczać klientom flagowy model „Dream Edition” o wartości 169 tysięcy dolarów, a miesiąc wcześniej rozpoczęła się produkcja komercyjna w nowej fabryce w Casa Grande w Arizonie. Samochód ma wiodący w branży zasięg, aż do 520 mil, czyli 832 kilometrów.

Rawlinson powiedział, że jego celem przy tworzeniu Air było stworzenie „najlepszego samochodu na świecie”. Lucid Air w poniedziałek został nazwany samochodem roku według MotorTrend, a jest to bardzo pożądana nagroda w branży motoryzacyjnej.

lucid air sedan
Lucid Air

„Myślę, że świat rozpoznaje, że mamy niesamowity produkt” – powiedział Rawlinson.

Start-up nie jest jeszcze rentowny. Przychody producenta samochodów w trzecim kwartale wyniosły zaledwie 232 tysiące dolarów, głównie dzięki umowie dotyczącej akumulatorów zawartej z Formułą E. Firma odnotowała stratę netto w wysokości 1,5 miliarda dolarów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku, w tym 524,4 miliona dolarów straty w trzecim kwartale.

Lucid przekazał inwestorom, że spodziewa się wyprodukować 20 000 sedanów Lucid Air w 2022 roku, generując ponad 2,2 miliarda dolarów przychodów.


Zobacz również: Hiperinflacja w Zimbabwe. Banknot o wartości 100 bilionów. O co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wegry

Węgry: stopy procentowe w górę szósty raz z rzędu!

inflacja wielka brytania

Wielka Brytania: inflacja 4,2 proc. w październiku